130k views
3 votes
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

User Msiyer
by
6.2k points

2 Answers

1 vote
$36.89/8.6=$x/1. cross multiply

x=36.89/8.6=$4.3
User Victor Sand
by
5.9k points
6 votes
36.89 / 8.6 ≈ 4.29
Hope this helps!
User Jody Heavener
by
4.9k points