menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A student pays for 8.9 pounds of apples, if a pound costs 0.99 and the student pays with a ten dollar bill how much will they get back
asked
Jan 5, 2019
139k
views
3
votes
A student pays for 8.9 pounds of apples, if a pound costs 0.99 and the student pays with a ten dollar bill how much will they get back
Mathematics
middle-school
Macumbaomuerte
asked
by
Macumbaomuerte
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Simple
Pounds = 0.99
Apples bought = 8.9
0.99 • 8.9 = 8.811
Simplify to 8.81
Student pays $10
Subtract 10 - 8.81
Answer : $1.19
Wojtek Dmyszewicz
answered
Jan 6, 2019
by
Wojtek Dmyszewicz
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
0.99 x 8.9 = $8.81
10.00 - 8.81 =
$1.19 is how much they would get back
TheRueger
answered
Jan 12, 2019
by
TheRueger
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org