Answer:
The unit cost of nails is:
$ 0.32 per pound.
Explanation:
Unit cost--
Unit cost means the cost of producing a single unit of a element.
The cost of 12 pounds of nails is: $ 3.84
Now, we are asked to find the unit cost i.e. the cost of 1 pound of nail.
i.e.
Hence,