9.0k views
2 votes
If twelve pounds of nails cost $3.84,what is the unit cost

2 Answers

4 votes

Answer:

The unit cost of nails is:

$ 0.32 per pound.

Explanation:

Unit cost--

Unit cost means the cost of producing a single unit of a element.

The cost of 12 pounds of nails is: $ 3.84

Now, we are asked to find the unit cost i.e. the cost of 1 pound of nail.

i.e.


\text{Unit cost}=\frac{\text{cost of 12 pounds}}{12}


\text{Cost of 1 pound of nail}=(3.84)/(12)

Hence,


\text{Cost of 1 pound of nail}=\$\ 0.32

User Ivantod
by
4.9k points
6 votes

Hey!

---------------------------------------------

Solution:

12 pounds = $3.84

3.84 / 12 = $0.32 per pound

---------------------------------------------

Answer:

$0.32 per pound (unit)

---------------------------------------------

Hope This Helps :)

User Irco
by
5.3k points