Answer:
The unit cost of nails is:
$ 0.32 per pound.
Explanation:
Unit cost--
Unit cost means the cost of producing a single unit of a element.
The cost of 12 pounds of nails is: $ 3.84
Now, we are asked to find the unit cost i.e. the cost of 1 pound of nail.
i.e.
![\text{Unit cost}=\frac{\text{cost of 12 pounds}}{12}](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/ifjze89fgahiyd2knlmwkg0epzdjpawmj1.png)
![\text{Cost of 1 pound of nail}=(3.84)/(12)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/to6znj3vtxskyghsh4xq8d7dlc68z85q3u.png)
Hence,
![\text{Cost of 1 pound of nail}=\$\ 0.32](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/s404tdnb2uv7wu0ea8pi0d2whvfjk8smq1.png)