201k views
0 votes
On three rolls of a single​ die, you will lose ​$19 if a 3 turns up at least​ once, and you will win ​$5 otherwise. What is the expected value of the​ game?

Let X be the random variable for the amount won on a single play of this game.

User Danijar
by
6.5k points

2 Answers

6 votes

Answer:

-16 cents

Explanation:

We are given that on three rolls of a single​ die, you will lose ​$19 if a 3 turns up at least​ once, and you will win ​$5 otherwise.

We are to find the expected value of the game.

P (at least one 5 in three rolls) = 1 - P (no. of 3 in three) =
1-((3)/(6) )^2 = 0.875

P (other results) = 1 - 0.875 = 0.125

Random game value = -19, +5

Probabilities: 0.875, 0.125

Expected game value (X) = 0.875 × (-19) + 0.125 × (5) = -16 cents

Therefore, every time you play the game, you can expect to lose 16 cents

User Steve Grafton
by
7.9k points
1 vote

Answer:

It is expected to lose 5.10 dollars

Explanation:

The probability of getting a 3 by throwing a die once is 1/6.

By throwing it 3 times the probability of not getting a 3 is:


P=((5)/(6)) ^ 3 =0.5787

Then the probability of obtaining a three at least once in the 3 attempts is:


P'=(1-0.5787)=0.421

So if X is the discrete random variable that represents the amount gained in a single move of this game, the expected gain E(X) is:


E(X)=P'*(X') + P*(X)


E(X) =0.421'*(-19) + 0.5787*(5)\\\\E(X) =-\$5.10

User Lemonhead
by
7.7k points