76.9k views
1 vote
Travis is buying Mushrooms at the grocery store mushrooms cost five dollars for 9 ounces how much will 13 ounces of mushroom cost to the nearest cent

2 Answers

0 votes

Answer:

Explanation:

9 oz cost $5 therefore you want to find the cost per oz which would be $5/9oz= 0.55555556 per oz

0.55555556 x 13oz = $7.222222 which is $7.22

User Darpan Rangari
by
7.8k points
5 votes

For this case we make a rule of three, based on the fact that 9 ounces of mushrooms cost $ 5.

9 oz --------------> 5 $

13oz ------------> x

Where "x" represents the amount of dollars that cost 13 ounces of mushrooms.


x = \frac {13 * 5} {9} = \frac {65} {9} = 7.222222

Rounding out, we have that 13 ounces of mushrooms cost $ 7 with 22 cents.

Answer:

$ 7 with 22 cents

User Axes Grinds
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories