For this case we make a rule of three, based on the fact that 9 ounces of mushrooms cost $ 5.
9 oz --------------> 5 $
13oz ------------> x
Where "x" represents the amount of dollars that cost 13 ounces of mushrooms.
![x = \frac {13 * 5} {9} = \frac {65} {9} = 7.222222](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/3qe5joeavkd8764zda9vud1op5bdmmoee0.png)
Rounding out, we have that 13 ounces of mushrooms cost $ 7 with 22 cents.
Answer:
$ 7 with 22 cents