menu
QAmmunity.org
Questions by Yclian
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Yclian
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Yclian
Filter
User Yclian
Recent activity
All questions
All answers
1. The weld bead in SMAW is formed by the a. electrode wire core alone b. base metal mixing with the flux c. flux coating d. electrode wire core mixing with molten base metal
asked
Sep 16, 2023
Engineering
college
1
answer
4
votes
130k
views
choose the equation best models the data(12,39)(42,132)y=6.1x+1.8y=31/10 x+132y=61/10 x+132y=3.1x+1.8
asked
Jul 11, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
38.5k
views
What can you do as an individual to recognize their work?
asked
Mar 1, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
9
votes
184k
views
Is a scorpion a keystone species
asked
Dec 7, 2022
Biology
college
1
answer
3
votes
102k
views
Andy runs the same number of miles, x, every day. His total distance run for one week is les than 60 miles. Write an inequality that represents how many miles Andy runs each day. and Tonya pays $300 each
asked
Jul 22, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
162k
views
Can someone PLEASE HELP ME?? i have to redo some answers on my test and i have no clue what to do! i would really appreciate your help! A robin was sitting 9 feet from the base of a tree. The robin flew
asked
Jul 5, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
121k
views
someone help!! (15 points)
asked
May 2, 2022
Spanish
college
2
answers
18
votes
174k
views
Whats the answer to this es muy buena professora, senora ruiz
asked
Apr 4, 2022
Spanish
college
2
answers
0
votes
150k
views
Regular Sire (12 ounces) Cont: $3.19 Family Sire (18 ounces) Cost: $4.69 What is the unit rate (per ounce) for regular size box of either cereal round to the nearest hundredths place value
asked
Mar 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
78.4k
views
Organiza las palabras para crear un titulo • Mas • El • Distancia • No • Siempre • Camina • Hombre • Gana • que
asked
Feb 22, 2022
Spanish
high-school
1
answer
3
votes
17.5k
views
You need 3 sticks of butter for every 24 cookies you bake. how many would i need to have 16 cookies
asked
Feb 1, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
91.3k
views
Jose paid $4.98 in sales tax on an item that cost $62 before tax. At that rate, how much would he pay in sales tax for an item that costs $28.00 before tax?
asked
Jan 18, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
9
votes
171k
views
In 2009, a tree was 10 feet tall. In 2012, the tree was 16 feet tall. Construct a linear model that represents the height, h, of the tree t years after 2006.
asked
Dec 1, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
225k
views
2x = 1/32 find the value of x
asked
Jul 8, 2021
Mathematics
college
1
answer
1
vote
222k
views
Find the unit rate: 340 birds seen in 5 hours
asked
May 14, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
120k
views
Choose the division equation that represents the fraction shown 1/7
asked
Apr 19, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
219k
views
The table below shows the numbers of vanilla, chocolate, and mint ice cream cones sold in one week by three students at an ice cream shop. If Marcia sold more cones than either Jan or Tomas, which of the
asked
Apr 18, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
26.0k
views
Determine if the sequence is arithmetic 30,36,42,48
asked
Feb 7, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
203k
views
As humans, we tend to focus on ______ comments more strongly than ______ comments. positive important constructive constructive important helpful negative unhelpful unhelpful positive helpful negaitve
asked
Feb 7, 2021
Social Studies
high-school
2
answers
3
votes
63.2k
views
Who Lives In Georiga?
asked
Feb 3, 2021
English
high-school
1
answer
1
vote
124k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org