menu
QAmmunity.org
Answers by William Niu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by William Niu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by William Niu
Filter
User William Niu
Recent activity
All questions
All answers
Juice A cost 0.10 more then per ounce than juice B. Ifa 12 ounce of juice A costs $564 what is the cost per ounce of juice B
answered
Oct 5, 2023
Mathematics
college
4
votes
224k
views
Evaluate ( 3.5 × 10 − 4 ) − ( 7.63 × 10 − 6 ) Give your answer in standard form to 2SF
answered
Aug 25, 2023
Mathematics
high-school
8
votes
125k
views
What makes jupitar similar to the sun?
answered
Jun 24, 2023
Biology
high-school
12
votes
3.0k
views
You flip a coin five times. The coin lands heads-up the first three times and then lands tails-up the remaining two times.
answered
Apr 25, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
2.8k
views
Help please and thank you
answered
Sep 17, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
84.5k
views
1. ¿Qué es la primera (first) clase del día (day)? La primera clase es... 2. ¿Qué es la segunda (second) clase del día? La segunda clase es.... 3. ¿Qué es la tercera (third) clase del día? La tercera clase
answered
Aug 10, 2022
Spanish
high-school
1
vote
39.0k
views
A car accelerates from rest at 3m/s2 along a straight road how far has the car traveled after 4s?
answered
Aug 6, 2022
Physics
high-school
8
votes
158k
views
Can someone please help me I don’t understand
answered
Jun 29, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
221k
views
What is a function of the backbone in animals? It protects against predators. It regulates blood glucose. It surrounds the spinal cord. It limits movement.
answered
May 30, 2022
English
college
1
vote
147k
views
This is a fraction btw. I need help y^5 ___ = (must simply also) (y^3)^4
answered
May 1, 2022
Mathematics
middle-school
4
votes
146k
views
Pls help!!! thank you in advance
answered
Apr 19, 2022
Mathematics
college
3
votes
91.9k
views
How did you feel like you did in your oral presentation? Did you make eye contact? What was the easiest/hardest part? What would you change for your next presentation? Writer:
answered
Feb 20, 2022
English
middle-school
0
votes
60.6k
views
(4-1/4+2/3)+(5+4/3-6/5)-(6+7/4+4/5)
answered
Jan 21, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
91.9k
views
Problem Apply the distributive property to create an equivalent expression. (m-3+4n)\cdot (-8) =(m−3+4n)⋅(−8)=
answered
Jan 9, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
111k
views
What is the value of 2x - 3y, if x = 2 and y=-1?
answered
Jan 9, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
222k
views
Why did the united states help britain in 1953 to overthrow the iran prime minister?
answered
Dec 16, 2021
History
high-school
2
votes
188k
views
Which of these is a risk of speeding
answered
Oct 16, 2021
Health
middle-school
3
votes
154k
views
HELPHELOHELPJRJRKTJTJT HELP PLS
answered
Sep 27, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
54.8k
views
A line has a slope of Negative four-fifths. Which ordered pairs could be points on a line that is perpendicular to this line? Select two options.
answered
Aug 18, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
114k
views
Under one unified government, people will be robbed of their freedoms.The Federalists prefer thirteen republics to one unified government. One unified government probably will not lead to disruptions and
answered
Aug 14, 2021
Social Studies
high-school
2
votes
234k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org