menu
QAmmunity.org
Questions by Whatoncewaslost
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Whatoncewaslost
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Whatoncewaslost
Filter
User Whatoncewaslost
Recent activity
All questions
All answers
I need help with this ELA Question.
asked
Sep 9, 2023
English
college
2
answers
0
votes
165k
views
Mike can be paid in one of two ways based on the amount of merchandise he sells:Plan A: A salary of $800.00 per month, plus a commission of 12% of sales, ORPlan B: A salary of $950.00 per month, plus a
asked
Jul 2, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
178k
views
The cost of 4 notebooks and 3 pens is $24.50. The cost of 5 notebooks and 6 pens is $21.50. Part As What is the cost of each item Part B: Waseem needs to purchase some new school supplies. For each pen
asked
Jun 27, 2023
Mathematics
college
1
answer
23
votes
197k
views
Which of the following corrects the problem in the sentence below while retaining the meaning? Sailing below the Golden Gate Bridge, I saw a beautiful 40-foot sloop. O A. I saw a beautiful 40-foot sloop
asked
Jan 4, 2023
English
high-school
1
answer
3
votes
155k
views
What's the meaning of life if the end goal is death
asked
Dec 26, 2022
Biology
college
2
answers
4
votes
193k
views
Isss in the pic pls help
asked
Dec 23, 2022
Physics
high-school
1
answer
9
votes
183k
views
A spring has a spring constant of 25 Newtons per meter. The minimum force required to stretch the spring 0.20 meter from its equilibrium position is approximately
asked
Dec 17, 2022
Physics
college
2
answers
22
votes
6.9k
views
Determine whether the polygons with the given vertices are similar. Use transformations to explain your reasoning. First Polygon - A(-4, 0), B(-4, -2), C(-2, -2) Second Polygon - D(4, 6), E(4, 2), F(8,
asked
Oct 15, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
13
votes
159k
views
In what specific ways did the french language culture left an indelible mark on american society?
asked
Sep 16, 2022
French
high-school
1
answer
1
vote
23.7k
views
What is the answer to 6 times 80
asked
Dec 20, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
8.9k
views
Say that he Lion would get up each and every mornin. Stretch and walk around. He'd roar, "ME AND MYSELF. ME AND MYSELF," like that. Scare all the little animals so they were afraid to come outside in the
asked
Oct 1, 2021
English
high-school
2
answers
0
votes
126k
views
Main events of the October Revolution:
asked
Aug 25, 2021
Social Studies
high-school
2
answers
3
votes
125k
views
Which of these is a strategy to help you set a purpose before you begin to read a text? A. Preview the text and activate any prior knowledge you may have. B. If your mind wanders, redirect your attention
asked
Jul 24, 2021
English
college
1
answer
4
votes
17.8k
views
What is the constant of variation if y varies inversely as x and y = 3 when x = 6? PLZ HELP ME I DONT UNDERSTAND
asked
Jun 28, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
62.8k
views
Is y=3x-8 proportional
asked
Apr 26, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
222k
views
What is the slope of each side of the triangle? the sides are A(-2,4) B(-1,1) C(2,3)
asked
Feb 11, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
5.0k
views
Last month Rachel power walked 2 1/5 miles per day on each of the 10 days. During the same week, she also joggged 8 1/4 Miles per days on 3 days. What was the total number of miles Rachel power walked
asked
Dec 14, 2020
Mathematics
college
1
answer
1
vote
34.8k
views
The value of a car is $21,000. It loses 11.8% of its value every year. Find the approximate monthly decrease in value. Round your answer to the nearest tenth.
asked
Nov 19, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
44.6k
views
According to Jerre Levy, which of the following is true? Group of answer choices In normal people under normal circumstances, the functions of the left and right hemispheres of the brain are inseparable.
asked
Sep 15, 2020
Social Studies
college
2
answers
3
votes
177k
views
Suppose an airline ticket from Charlotte to Dallas costs $525. A bus ticket is $325. Traveling by plane will take 5 hours, compared with 25 hours by bus. Thus, the plane costs $200 more but saves 20 hours
asked
Mar 7, 2020
Business
college
1
answer
1
vote
91.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Search QAmmunity.org