menu
QAmmunity.org
Answers by Viviwill
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Viviwill
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Viviwill
Filter
User Viviwill
Recent activity
All questions
All answers
The ratio 3/8 to 1/2 has a unit rate of 3/16. True or false?
answered
Nov 29, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
219k
views
Adrian started a dog Calking business. On Saturday he walked 8 dogs and earned $72. How much did he charge per dog?
answered
Oct 1, 2023
English
high-school
2
votes
57.7k
views
Karen is part of a team. She notices that her coworker Steven is checking his cellphone when she's giving him instructions for a task. What would be the most effective communication in this situation?
answered
Jul 23, 2023
English
college
5
votes
161k
views
True or false? if i were to hook up an ac voltage source to a resistor, the voltage drop across the resistor would be in phase with the current in the circuit.
answered
Jun 1, 2023
Engineering
college
5
votes
232k
views
What is the basic facilities, services, and installations needed to keep a community or society functioning.
answered
Apr 17, 2023
Computers and Technology
high-school
10
votes
75.7k
views
5 lbs of apples cost $7.50. What is the cost per pound?
answered
Apr 11, 2023
Mathematics
high-school
9
votes
183k
views
Directions: Calculate each conditional probability. Show all work and write the answer as a reduced fraction, unless otherwise specified.1. What is the formula for finding the conditional probability of
answered
Jan 8, 2023
Mathematics
college
4
votes
79.9k
views
What is 2x-3y=-1 y=x-1
answered
Nov 21, 2022
Mathematics
college
4
votes
119k
views
HELPP!!! Drag each label to the correct location on the chart. Determine what was lost and what remained after the Roman Empire fell.
answered
Nov 2, 2022
History
high-school
10
votes
148k
views
Why did King George III strictly enforce the Navigation Acts? A) Britain wanted to expand trade and needed more resources from the colonies. B) Britain was losing money in trade with the colonies. C) Britain
answered
Oct 30, 2022
History
college
6
votes
29.7k
views
A pound of fudge is cut into 8 squares. Each square sells for $2.25. Which equation represents the total cost, C, for x squares of fudge?
answered
Jul 17, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
10.0k
views
Artists use different techniques to make their paintings unique. Which painting is an example of the applied pointillism technique?
answered
Jul 5, 2022
Arts
high-school
4
votes
82.9k
views
Help me please TwT. I really need it TwT
answered
Apr 14, 2022
Chemistry
college
4
votes
111k
views
Write a word or phrase that has the same meaning as the term given, (gunpowder)
answered
Apr 12, 2022
Geography
high-school
5
votes
5.6k
views
Can you help me please?
answered
Mar 18, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
18.3k
views
What are the 2 most common land uses in India?
answered
Jan 28, 2022
History
high-school
6
votes
55.4k
views
Which group was founded by W.E.B. DuBois and others in 1909 to promote equal treatment of Blacks in America? A) The Black Panthers B) The Congress of Racial Equality (CORE) C) The Southern Christian Leadership
answered
Nov 19, 2021
History
middle-school
5
votes
228k
views
a motorbike is traveling to the left with a speed of 27.0 m/s when the rider slams on the brakes. the bike skids 41.5m with constant acceleration before it comes to a stop. What was the acceleration of
answered
Nov 17, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
58.0k
views
Domain: I need the domain
answered
Nov 8, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
47.8k
views
Plzzzzzzzzzzzzzz help.
answered
Oct 11, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
190k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org