menu
QAmmunity.org
Recent activity by Viviwill
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Viviwill
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Viviwill
Filter
User Viviwill
Recent activity
All questions
All answers
A light rye bread requires a ratio of wholemeal flour to plain flour of 4:3. A baker making a large quantity of loaves uses 126 cups of plain flour. What is the total amount of flour used by the baker?
asked
Dec 5, 2023
Mathematics
college
2
answers
157k
views
The ratio 3/8 to 1/2 has a unit rate of 3/16. True or false?
answered
Nov 29, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
219k
views
Adrian started a dog Calking business. On Saturday he walked 8 dogs and earned $72. How much did he charge per dog?
answered
Oct 1, 2023
English
high-school
1
answer
57.7k
views
Find the slope of the line passing through thepoints (-5,4) and (7,8).
asked
Aug 25, 2023
Mathematics
college
1
answer
230k
views
Karen is part of a team. She notices that her coworker Steven is checking his cellphone when she's giving him instructions for a task. What would be the most effective communication in this situation?
answered
Jul 23, 2023
English
college
2
answers
161k
views
True or false? if i were to hook up an ac voltage source to a resistor, the voltage drop across the resistor would be in phase with the current in the circuit.
answered
Jun 1, 2023
Engineering
college
1
answer
232k
views
What is the basic facilities, services, and installations needed to keep a community or society functioning.
answered
Apr 17, 2023
Computers and Technology
high-school
1
answer
75.7k
views
5 lbs of apples cost $7.50. What is the cost per pound?
answered
Apr 11, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
183k
views
Directions: Calculate each conditional probability. Show all work and write the answer as a reduced fraction, unless otherwise specified.1. What is the formula for finding the conditional probability of
answered
Jan 8, 2023
Mathematics
college
1
answer
79.9k
views
What is 2x-3y=-1 y=x-1
answered
Nov 21, 2022
Mathematics
college
1
answer
119k
views
I'm lost. can someone please help
asked
Nov 4, 2022
SAT
high-school
1
answer
24.5k
views
HELPP!!! Drag each label to the correct location on the chart. Determine what was lost and what remained after the Roman Empire fell.
answered
Nov 2, 2022
History
high-school
1
answer
148k
views
Why did King George III strictly enforce the Navigation Acts? A) Britain wanted to expand trade and needed more resources from the colonies. B) Britain was losing money in trade with the colonies. C) Britain
answered
Oct 30, 2022
History
college
2
answers
29.7k
views
What is the volume of the prism below?
asked
Sep 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
177k
views
A pound of fudge is cut into 8 squares. Each square sells for $2.25. Which equation represents the total cost, C, for x squares of fudge?
answered
Jul 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
10.0k
views
Artists use different techniques to make their paintings unique. Which painting is an example of the applied pointillism technique?
answered
Jul 5, 2022
Arts
high-school
2
answers
82.9k
views
21/24 x 16/24, guys plz help..
asked
Jun 18, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
205k
views
Most modern workers _________. a. Will change their careers, but not their jobs b. Will change their jobs, but not their careers. c. Will change both their jobs and careers d. Will change neither their
asked
Jun 16, 2022
Business
college
2
answers
185k
views
Help me please TwT. I really need it TwT
answered
Apr 14, 2022
Chemistry
college
1
answer
111k
views
Write a word or phrase that has the same meaning as the term given, (gunpowder)
answered
Apr 12, 2022
Geography
high-school
1
answer
5.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org