menu
QAmmunity.org
Questions by Userfuser
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Userfuser
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Userfuser
Filter
User Userfuser
Recent activity
All questions
All answers
Directions 1. Make a set of white flash cards for Greek roots in each of the subject areas listed. Drill for five minutes with a classmate or a teacher. • How many of the Greek roots and meanings can you
asked
Mar 16, 2024
English
college
1
answer
3
votes
185k
views
The decision of the majority of the court, or the court's decision in a case is called the Group of answer choices A. Concurring opinion B. Dissenting opinion C. Writ of habeas corpus D. Majority opinion
asked
Mar 6, 2024
History
high-school
1
answer
2
votes
115k
views
The density of grain alcohol is 0.789 g/mL. Given that the density of water at 4 C° is 1.00 g/mL, what is the specific gravity of grain alcohol? Enter your answer in provided box.
asked
Feb 6, 2024
Chemistry
college
1
answer
4
votes
67.2k
views
The noble gases, in Group VIII of the Periodic Table, are unreactive and do not bond with other elements. State one use for helium.
asked
Dec 7, 2023
Chemistry
high-school
1
answer
18
votes
156k
views
Based in this relationship, which could be the correlation cofficient?
asked
Sep 22, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
55.9k
views
How to tell Which graph shows the most accurate line of best fit?
asked
Sep 7, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
15
votes
166k
views
The measures of the angles of a triangle are shown in the figure below. Solve for x. 71° (2x+5) 62⁰
asked
May 11, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
77.4k
views
You have read about different animal behaviors in the rain forest, along with problems the rain forest faces. In your opinion, which are the best solutions to solve the issue of animals losing their habitats?
asked
Feb 15, 2023
English
high-school
1
answer
23
votes
84.5k
views
the cost of 4 ice cream cones from the snack bar was $10.40. if each ice cream costs the same amount, which model correctly illustrates the relationship? check all that apply
asked
Jan 10, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
107k
views
Solve for x. 3x – 4(4x – 8) = 3(- 8x - 1)
asked
Dec 9, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
185k
views
Please help ASAP!!!! You have a bag of change. Your bag consist of 5 Quarters, 20 Pennies, 10 Dimes and 5 Nickels. If you take one out to give to a friend, what are than chances that you would pull a Nickle
asked
Dec 1, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
47.1k
views
Before the Reformation, who's portraits did catholic artist paint?
asked
Nov 11, 2022
Arts
high-school
2
answers
9
votes
9.7k
views
At a local grocery, 26-ounces of a sport drink costs $1.30. What is the price per ounce? A. $0.03 B. $0.05 C. $0.30 D. $2.04
asked
May 15, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
220k
views
Find 3 ratios that are equivalent to the given ratio: 20:25. Choices: (Find 3 ratios) A. 4:75 B. 4:5 C. 60:5 D. 60:75 E. 40:75 F. 4:50 G. 40:5 H. 40:50
asked
Mar 25, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
25
votes
137k
views
A trapezoid , having a height of 14 cm , has an area of 224 cm² . The big base measures 2 cm more than the small base. What are the lengths of the two bases ? it should be solved as a system
asked
Feb 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
164k
views
In 2019, Kelsey sustained a loss on the theft of a painting. She had paid $20,000 for the painting, but it was worth $40,000 at the time of the theft. What are the tax consequences of treating the painting
asked
Jul 18, 2021
Business
high-school
1
answer
2
votes
159k
views
2 Pretest: Unit 2 Question 2 of 24 1 Point Why is it important for students to establish some common values before beginning a discussion? O A. To better understand each other's point of view O B. To ensure
asked
Jul 10, 2021
English
middle-school
2
answers
4
votes
169k
views
SOLVE THIS PROBLEM, PLEASE! :(
asked
Feb 1, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
201k
views
The accounting department prepares a bank reconciliation at the end of each month. The following Table Dashboard is provided to assist in our reconciliation for the month of November. Bank Balance is $15000
asked
Jan 25, 2021
Business
college
1
answer
3
votes
202k
views
What is the value of x?
asked
Dec 20, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
162k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.6m
answers
Search QAmmunity.org