menu
QAmmunity.org
Answers by Unknownbits
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Unknownbits
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Unknownbits
Filter
User Unknownbits
Recent activity
All questions
All answers
A bakery offers a sale price of $3.15 for 3 muffins. What is the price per dozen?
answered
Oct 15, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
9.5k
views
How far is 6:45 A.M to 3:28 P.m
answered
Aug 24, 2023
English
college
8
votes
211k
views
How much of each global warming gas is currently in the atmosphere?
answered
Jun 28, 2023
Biology
high-school
4
votes
22.8k
views
What impact does family have on eating behaviors
answered
Mar 8, 2023
Health
high-school
8
votes
183k
views
So i’m unsure abt if my paragraph is good for this social studies project, pls give feedback :)) “a year after the prolocomarion line of 1963 was established, british parliament passed a number of taxes
answered
Nov 8, 2022
History
college
3
votes
235k
views
What is the measure of angle k?
answered
Sep 4, 2022
Mathematics
college
7
votes
130k
views
As of 2008, how much money had the oil fields and land produced for the university systems of UT and Texas A&M?
answered
Mar 25, 2022
History
middle-school
4
votes
143k
views
Solve the equation for x: x/3+7=-5 A. -36 B. -22 C. -6 D. -4
answered
Mar 11, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
224k
views
C. Calculate the number of moles in 62g of CO2
answered
Jan 26, 2022
Chemistry
high-school
5
votes
144k
views
Please help me with this
answered
Nov 16, 2021
English
high-school
7
votes
97.0k
views
What does D represent? A. Energy of the products B. Energy of the reactants C. Reactants, Q+R D. Products, N+M
answered
Oct 24, 2021
Chemistry
middle-school
6
votes
70.9k
views
Solve the for the variable. SHOW ALL WORK/EXPLAIN EVERY STEP!!! 2(x-2)-5=3-2x+6
answered
Oct 6, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
163k
views
In 2011, Wal-Mart Stores, Inc., reported revenues that were nearly the same as the country of Norway (both totaling just over 400 billion dollars). This helps to illustrate what critique of world-systems
answered
Aug 26, 2021
Business
high-school
6
votes
130k
views
How to improve academic reading and writing skill.
answered
Aug 23, 2021
English
college
6
votes
173k
views
The line segment AB with endpoints A (–3, 6) and B (9, 12) is dilated with a scale factor 2∕3 about the origin. Find the endpoints of the dilated line segment. answers: A) (4, –2), (6, 8) B) (–2, 4), (6,
answered
Jul 29, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
163k
views
A tricycle travels 180km in 4 hours. What it's speed in km/hr
answered
Jul 15, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
52.8k
views
The temperature in Alaska dropped -50.16°C in 5.7 hours how much did the temperature drop per hour
answered
May 17, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
111k
views
Prompt What are the advantages and disadvantages of a command economy. In your opinion, should America adopt this system? Explain your answer in the form of a paragraph with no ffewer than four sentences.
answered
Apr 20, 2021
Social Studies
college
5
votes
88.6k
views
Identify an equation in point-form for the line perpendicular to y=-1/3x-6 that pass through -1,5
answered
Mar 27, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
164k
views
Calculate wavelength in metres and nanometers of green light whose frequency is 5.7 x 10^14 Hz.
answered
Feb 11, 2021
Chemistry
middle-school
3
votes
88.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Search QAmmunity.org