menu
QAmmunity.org
Questions by Tsroten
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Tsroten
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Tsroten
Filter
User Tsroten
Recent activity
All questions
All answers
How many inches are there in 5 centimeters? Hint: 1cm≈0.39in
asked
Jun 7, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
15.8k
views
Convert 12/25 to base 5
asked
Apr 24, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
177k
views
Which of the following sentences shows the correct use of a transition word? Even though I was sick, I went to the doctor. My shoes were new. Likewise, my brother’s shoes were old. It was raining in the
asked
Feb 19, 2023
English
high-school
1
answer
14
votes
16.7k
views
The quadratic formula step by step : x^2 + 3 - 4 =0
asked
Feb 8, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
122k
views
(1 point) Suppose that in the year 2000, the cost of a compact car averaged $ 13000 and that in 2003, the cost averaged $ 15100. Assumingthat the relationship between yeart and cost c is linear, develop
asked
Jan 8, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
72.4k
views
El tiempo hasta que falle un sistema informático sigue una distribución Exponencial con media de 600hs. (Utilice 3 decimales para sus respuestas) Si el sistema ha estado funcionando sin fallas durante
asked
Oct 14, 2022
Engineering
college
1
answer
5
votes
121k
views
The earth spins around its axis from
asked
Oct 11, 2022
History
college
2
answers
5
votes
49.9k
views
Take the following claim and evidence. How can you explain the connection between them? Practice putting the claim and evidence together with sentences of commentary/explanation that make this connection
asked
Jul 14, 2022
English
middle-school
1
answer
2
votes
151k
views
baking recipe requires an oven of 380 °F. What is the temperature in degree Celsius? With solutions please
asked
May 25, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
65.3k
views
British colonial rule in India is best described as __________. 1. a perfect example of direct rule 2. a government established only for trade 3. a combination of direct and indirect rule
asked
May 22, 2022
Geography
college
1
answer
3
votes
161k
views
Okay so I need to know what 1 + 1 =?
asked
Apr 23, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
16
votes
35.5k
views
James drinks 2.4 litres of water in a day. Stephen drinks 1/3 more. How much water does Stephen drink? What is this in millilitres and litres?
asked
Mar 27, 2022
Mathematics
college
1
answer
10
votes
88.3k
views
Bob is selling 8 catfish for $40. Use this information to fill in the missing values in the tables
asked
Dec 27, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
16.4k
views
At a grocery store, it costs $9 for 6 cans of soup. What is the unit price?
asked
Sep 26, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
31.7k
views
Which of the following statements about the Amazon River is false? A. The Amazon River can grow up to 30 miles wide during the rainy season. B. More than 1,000 rivers, creeks, and tributaries drain into
asked
Aug 26, 2021
History
high-school
2
answers
0
votes
153k
views
Account Balance Design a hierarchy chart or flowchart for a program that calculates the current balance in a savings account. The program must ask the user for:________. A- The starting balance B- The
asked
Aug 24, 2021
Computers and Technology
college
1
answer
2
votes
50.2k
views
4P + 502 → 2P20x The subscript of oxygen in the product should be? a. 2 b.5 c.10 d.20
asked
Aug 21, 2021
Chemistry
middle-school
1
answer
3
votes
4.4k
views
PLS ASAP OR I'LL FAIL
asked
Aug 14, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
207k
views
Georgia supported the war effort in wwii and boosted its own economy through the production of B-29 bombers at the bell aircraft plant and the ""L_ _ _ _ _ _ S _ _ _ _ "" in savannah and Brunswick
asked
Aug 7, 2021
History
high-school
1
answer
4
votes
119k
views
Six friends all use $2-off coupons to buy themselves movie tickets. They spend a total of $42. What is the price of one movie ticket without the coupon? A $5 B $7 C $9 D$11
asked
Jul 8, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
72.6k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org