menu
QAmmunity.org
Answers by Tickwave
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Tickwave
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Tickwave
Filter
User Tickwave
Recent activity
All questions
All answers
The Smith twins, Joe and John, have a car collection. The number of cars is represented by x. The number of cars in Joe's collection is 2 times the number in John's collection. The total number in both
answered
Dec 26, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
35.0k
views
How would Alex change a recipe that serves 18 into one that serves 150?
answered
Dec 26, 2023
Advanced Placement (AP)
high-school
4
votes
126k
views
Hydrosphere - Biosphere. - Geosphere - Atmosphere A. Earth's gaseous layer of predominantly oxygen and nitrogen. B. All forms of H2O that are found on earth. C. Rocks and minerals. D. Living things.
answered
Nov 10, 2023
Geography
high-school
8
votes
169k
views
A study was conducted of 351 species of mammals worldwide. The scientists conducting the study found that 140 species could be found in Asia and 94 species could be found in Africa, and of those, 22 could
answered
Jul 5, 2023
Mathematics
high-school
9
votes
35.9k
views
-10+|6+-17| - - 14 show how you got the answer
answered
Mar 2, 2023
Mathematics
high-school
1
vote
26.0k
views
Classify the triangle as acute, right , or obscure and classify it as equilateral , isosceles , or scalene
answered
Mar 2, 2023
Mathematics
college
4
votes
213k
views
How do Herbivores move energy through a eco-system?
answered
Jan 4, 2023
Biology
high-school
5
votes
166k
views
Change (My brother sold his car) into negative.
answered
Dec 14, 2022
English
high-school
0
votes
199k
views
Aqua Corporation uses the weighted average method in its process costing system. Cost data for its work in process department follow: Materials Conversion Beginning work in process $67,000 $48,000 Costs
answered
Sep 6, 2022
Business
college
4
votes
24.4k
views
James bought 10 pencils from the school store, and paid a total of $1.30. How much did each pencil cost
answered
Mar 29, 2022
Mathematics
college
7
votes
59.3k
views
Tell me about your experience seeing and playing in the snow in your country
answered
Feb 22, 2022
English
high-school
0
votes
226k
views
(3a+2.5b)^2=9a^2+6.25b^2+* Please help before Thursday
answered
Feb 12, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
182k
views
What is the main reason that Mann gives to explain the dominance of the Hopewell culture in North America
answered
Jan 24, 2022
English
college
2
votes
66.8k
views
Is 4x+2y=8 the same as y=-2+4
answered
Jan 20, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
192k
views
Please I need help on the questions 1. How can stress be used as a source of motivation? 2. How is your health now related to your personal health in the future? 3. Identify TWO MAJOR STRESSORS in your
answered
Jan 8, 2022
History
high-school
10
votes
7.9k
views
is this statement true if not tell me what really happened Monks and nuns, serving as missionaries, helped spread Christianity throughout Europe
answered
Dec 10, 2021
History
high-school
3
votes
144k
views
In the context of Web server performance evaluation, _____ is testing that is used to compare the performance of hardware and software.
answered
Nov 24, 2021
Computers and Technology
high-school
7
votes
169k
views
Find -8 1/4 divided (-2 5/12) write your answer as a mixed number in simplest form
answered
Nov 8, 2021
Mathematics
college
0
votes
13.7k
views
Fido wants to buy a new car. He will need to get a car loan. Fido decides to wait for a few months until his credit history improves. Which explains whether Fido is making a sensible decision? Fido's decision
answered
Sep 10, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
156k
views
What is a mother in a family? class 8 ch 12
answered
Aug 23, 2021
English
high-school
4
votes
13.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org