59.3k views
9 votes
James bought 10 pencils from the school store, and paid a total of $1.30. How much did each pencil cost

2 Answers

9 votes

Answer:

13 cents.

Step-by-step explanation:

Divide 1.30 by 10 to find your answer.

1.30/10 = 0.13.

James paid 0.13 for each pencil.

Hope this is correct, have a great day.

User Fahmy
by
8.7k points
7 votes
1.30/10 = 0.13
Each pencil costs $0.13
User Tickwave
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories