menu
QAmmunity.org
Questions by Thwiegan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Thwiegan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Thwiegan
Filter
User Thwiegan
Recent activity
All questions
All answers
What do I need a computer for? In other words, what are the types of tasks you need to use the computer for? For example: .search the internet .type assignments . etc
asked
Dec 28, 2023
Computers and Technology
college
1
answer
9
votes
191k
views
Which of the following are solutions to the inequality below? Select all that apply. -1 ≤ f/29 f=-58 f=-87 f=-116 f=-29
asked
Dec 7, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
231k
views
A box in the shape of a rectangular prism has a volume of 96 cubic feet. The box has a length of (x+8) feet, a width of x feet, and a height of (x-2) feet. Find the dimensions of the box.the length is
asked
Jul 14, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
209k
views
Lol i’m stumped and i don’t know where to start
asked
Jul 10, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
16.5k
views
Pls do this thankuso much
asked
Apr 23, 2023
Mathematics
college
1
answer
13
votes
171k
views
Your thoughts on “Think”
asked
Mar 11, 2023
English
high-school
1
answer
0
votes
166k
views
Which is the better buy? a 12 pack of soda for $3.50 or a six pack of soda for $1.80? To know the better buy, find the unit rate of each.
asked
Jan 2, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
28.6k
views
Help please. It’s base times height.
asked
Nov 3, 2022
Mathematics
college
2
answers
5
votes
194k
views
Which lists shows the values of the differences ordered from least to greatest? Adela, Tony, Pang, Ruben Adela, Pang, Ruben, Tony Pang, Ruben, Adela, Tony Tony, Adela, Ruben, Pang
asked
Nov 2, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
18
votes
156k
views
Decide whether the figure shown is a polygon?
asked
Sep 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
22
votes
68.0k
views
Y=5/2x-5/6 find the slope and simplify
asked
Aug 16, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
233k
views
At a lemonade stand, pink lemonade costs $2.50 and sweet tea lemonade costs $4. In one morning, the stand sells 21 drinks for $67.50. How many pink lemonades were sold?
asked
Jul 11, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
14
votes
205k
views
Can anyone help me please
asked
Jun 4, 2022
Physics
high-school
1
answer
3
votes
207k
views
¿Cuál era el descontento de los aborígenes en los tiempos de la colonia?
asked
May 25, 2022
History
high-school
1
answer
3
votes
182k
views
8. We are now facing the possible________ of several rare species. a. danger b. variety c. existence d. disappearance 9. Music can be used to express one’s ____________ a. friends b. friendly c. befriend
asked
May 8, 2022
English
high-school
2
answers
4
votes
115k
views
How many one-half cubes with dimensions of One-half times 1 times 1 fit in a unit cube? 1 2 4 6
asked
Apr 21, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
116k
views
A narrative essay about the best story my grandparent ever told
asked
Mar 10, 2022
English
high-school
2
answers
7
votes
218k
views
1) What was the Birkenau camp? 2) How many prisoners were held here? 3) And, what was its purpose?
asked
Dec 6, 2021
History
high-school
2
answers
1
vote
128k
views
What is the main idea of chapter 7 in is Sonia Sotomayor
asked
Nov 16, 2021
English
middle-school
1
answer
0
votes
19.7k
views
Henry needs a 16 ft. table for his family dinner. He is going to put two tables together. He has an 8ft table. How long does the other need to be?
asked
Oct 10, 2021
Mathematics
college
2
answers
4
votes
44.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org