menu
QAmmunity.org
Questions by Tgallacher
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Tgallacher
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Tgallacher
Filter
User Tgallacher
Recent activity
All questions
All answers
Why were colonial economies successful during the period of salutary neglect?.
asked
Nov 20, 2023
History
high-school
1
answer
20
votes
66.2k
views
Can someone help me answer this?
asked
Oct 12, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
3.5k
views
Alogue How does Juliet's dialogue reveal a tragic flaw that qualifies her as a tragic hero in the play?
asked
Aug 18, 2023
English
high-school
2
answers
1
vote
155k
views
Write the number in scientific notation. 0.0149
asked
Jul 2, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
161k
views
Ruguru wants to rent a car for 3 days. The cost, C, in dollars, for the rental is shown in the box, where d is the number of days the car is rented. C=25+35D If Ruguru has $115, how much more will he need
asked
Apr 23, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
231k
views
which of the following expressions represent the number of distinguishable permutations of the letters of the word conclusion​
asked
Aug 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
205k
views
Is this statement true or false? Global warming is likely the result of human activity.
asked
Jul 26, 2022
History
college
2
answers
15
votes
191k
views
Last week,i___(do) my homework every day.
asked
Jun 24, 2022
English
college
1
answer
6
votes
13.7k
views
How is the total magnification of a cell calculated
asked
Jun 23, 2022
Biology
high-school
2
answers
4
votes
54.2k
views
Find the length of a rectangle with a perimeter of 200 cm and breadth 10 cm.
asked
Jun 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
17
votes
115k
views
Match the principles if desig with the correct definition ​
asked
May 21, 2022
Arts
college
1
answer
1
vote
13.3k
views
Which is the best buy? Cola $0.98 for 8oz Pepsi $1.29 for 12oz Sprite $3.14 for 30oz Sunkist $3.50 for 32oz
asked
Jan 21, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
20.7k
views
in a paint factory, an old converyor line has filled 33 barrels of paint, and is filling more at a rate of 5 barrels per minute. a worker just switched on a newer line that can fill 6 barrels per minute.
asked
Nov 22, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
2.2k
views
What is a computer program
asked
Aug 17, 2021
Computers and Technology
high-school
1
answer
5
votes
123k
views
Do you think Johnson's purpose in this article is mainly to inform, describe, narrate, or persuade? Explain citing specific aspects of or details in the text that support your response.
asked
Jul 21, 2021
English
high-school
2
answers
0
votes
71.7k
views
What is the factored form of x2 - 4x - 5? (x + 5)(x - 1) (x + 5)(x + 1) (x - 5)(x - 1) (x - 5)(x + 1) 0
asked
Jul 14, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
139k
views
I'm helping a friend w his hw. Please help us.
asked
Feb 25, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
10.7k
views
Help ! Inductive and deductive reasoning differ in which way? A) Conclusions drawn using deductive reasoning are always false, while conclusions drawn using inductive reasoning are always true. B) Conclusions
asked
Feb 1, 2021
Mathematics
college
2
answers
4
votes
101k
views
The pharmacist reads ____. a. the recipe c. pills b. the drugs d. the antibiotic
asked
Dec 6, 2020
Spanish
middle-school
1
answer
2
votes
67.9k
views
How does the flu vaccine continue to evolve?
asked
Oct 20, 2020
Chemistry
middle-school
1
answer
0
votes
104k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org