menu
QAmmunity.org
Answers by TerryTsao
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by TerryTsao
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by TerryTsao
Filter
User TerryTsao
Recent activity
All questions
All answers
A 4-pound box of raspberries costs $11.52. What is the price per ounce?
answered
Sep 21, 2024
Business
high-school
6
votes
153k
views
Which diagram below shows an area in which fine-gained igneous rocks are most likely to be found
answered
Sep 11, 2024
English
high-school
3
votes
68.1k
views
Tengo veintitrés años y estudio en la universidad. Trabajo por las tardes en la cafetería. Cuando trabajo, vienen mis amigos y tomamos café. Hablamos todo el tiempo. A las diez de la noche, regreso a casa
answered
May 13, 2024
Spanish
high-school
0
votes
191k
views
Many tourists come to the Caribbean islands for their A. ancient historical sites. B. lively cities. C. peaceful deserts. D. sunny beaches.
answered
Apr 17, 2024
Social Studies
high-school
4
votes
139k
views
Good customer service differentiates one company from another by making it stand out from the competition in a way that really matters to the customers. True or False?
answered
Feb 1, 2024
Business
high-school
3
votes
40.9k
views
Help me with this and give me a real answer.
answered
Nov 21, 2023
Mathematics
college
9
votes
123k
views
How to find the net force of on an object?
answered
Aug 23, 2023
Physics
college
2
votes
185k
views
For every $3 Elly gets, Ben gets $4. If Elly gets $12, then how much money Ben gets?
answered
Jun 22, 2023
Mathematics
high-school
12
votes
184k
views
Consider the following vector field. F(x, y, z) = xyz i − x2y k (a) Find the curl of the vector field. Curl(F) = (b) Find the divergence of the vector field. Div(F) =
answered
May 29, 2023
Engineering
college
2
votes
19.6k
views
Question A company that makes play sets received 7000 screws that they can divide up and ship out with each play set it sells. Each play set will ship with 131 screws. How many play sets can the company
answered
Apr 15, 2023
English
high-school
2
votes
185k
views
What is the length of the missing side of this triangle? A 2 B 10 C 50 D 100 the top is 26 bottom is 24 left side is the missing side
answered
Apr 4, 2023
Mathematics
high-school
9
votes
228k
views
A trip to the Rocky Mountains of Colorado from Denver will take 1 3/4 hours. Assuming we are 1/3 of the way there, how much longer in hours will the trip take?
answered
Dec 11, 2022
Mathematics
college
4
votes
25.9k
views
. Which of the following is not a suffix? A) ful B) ing C) re
answered
Oct 14, 2022
English
college
2
votes
8.5k
views
8 points i think*** please help !
answered
Sep 6, 2022
Spanish
high-school
3
votes
35.0k
views
What is the difference between benthic and pelagic? How does the amount of light change as you travel deeper in the ocean?
answered
Jun 18, 2022
Physics
high-school
1
vote
175k
views
Victor must choose one pair of pants, one shirt, and one tie to wear to work. His possible choice combinations are shown in the tree diagram below. If Victor chooses these work clothes at random, what
answered
Feb 26, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
73.5k
views
How has Tesco’s performed against each of the measures of success?
answered
Feb 25, 2022
Business
high-school
0
votes
138k
views
Logan has 12 pounds of pasta. Each time he makes dinner he uses 3/4 pound of pasta. How many dinners can he make?
answered
Feb 3, 2022
Mathematics
college
2
votes
146k
views
Lawrence found a shirt he liked in the clearance aisle for 15% off the original price. If the original price of the shirt was $35, how much will Lawrence be saving when he buys it?
answered
Jan 29, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
118k
views
Solve it- (1/3×1/4) ÷ 1/6
answered
Dec 25, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
22.3k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org