menu
QAmmunity.org
Questions by Techdreams
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Techdreams
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Techdreams
Filter
User Techdreams
Recent activity
All questions
All answers
How to calculate load
asked
Nov 2, 2023
Physics
high-school
1
answer
15
votes
73.5k
views
Is neurofibromatosis 1 a dominant or recessive trait?
asked
Aug 6, 2023
Biology
college
1
answer
3
votes
30.4k
views
The magic tigers football team had an exciting game on Friday. In the first play, the team gained 8 yards and then lost 4 yards in the next play. Then they gained 7 yards. If they started at the 0 yard
asked
Feb 24, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
13
votes
201k
views
Which factor will not affect the strength of a solenoid? 1) number of wraps2) strength of the current3) radius of the wraps4) core type
asked
Jan 14, 2023
Physics
college
1
answer
1
vote
201k
views
I think of a number subtract 5 then double the result
asked
Nov 1, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
85.3k
views
Solve for y pls help 10 points
asked
Oct 1, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
43.4k
views
Which Supreme Court case prohibited school-organized prayer in public schools?
asked
Sep 8, 2022
History
high-school
2
answers
24
votes
61.7k
views
read the passage and answer the questions by filling in the blank. this is worth a lot of points for me and you!! please help!
asked
Aug 18, 2022
Spanish
high-school
2
answers
2
votes
202k
views
Does progress require struggle? has to be a little paragraph on your opinion
asked
Jun 12, 2022
English
college
1
answer
3
votes
161k
views
M&M's are the best chocolates in the world. (1 point per question) 5. M&M's 6. los chocolates del mundo, Justin Bieber is the richest man in the United States. (1 point per question) 7. Justin Bieber es
asked
Jan 24, 2022
Spanish
high-school
1
answer
5
votes
161k
views
What is one reason for why the availability of drinkable water in the developing world is a problem?
asked
Nov 27, 2021
Social Studies
middle-school
2
answers
2
votes
114k
views
Adam currently runs about 30 miles per week, and he wants to increase his weekly mileage by 20%. How many miles will Adam run per week?
asked
Oct 10, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
3.4k
views
An object that has an equal number or protons and electrons
asked
Feb 28, 2021
Physics
middle-school
1
answer
5
votes
52.9k
views
A student is attempting to solve a multi-step equation. Sample mathematical work is shown below. Which statement best applies to the sample mathematical work? Given the equation 35x – 10 = 5, I must solve
asked
Dec 2, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
153k
views
A pet supply store sells a 20-pound bag of dog food $23.44.Find the unit price. Incorrect Answer:20 divided by 23.44=0.85 What is the correct answer/Explain the error/Share a strategy.
asked
Sep 24, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
70.3k
views
This year Maria works 1,200 hours as a computer consultant, 320 hours in a real estate development business, and 400 hours in real estate rental activities. Juan, her husband, works 250 hours in the real
asked
Jul 25, 2020
Business
college
1
answer
3
votes
73.2k
views
Johnson's speech opens with these words: On this hallowed ground, heroic deeds were performed and eloquent words were spoken a century ago
asked
Mar 27, 2020
English
middle-school
1
answer
4
votes
46.2k
views
Whats the equation of the line that passes through (3,8) and (6,0)
asked
Nov 25, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
49.3k
views
How many slaves lived in America in 1820?
asked
Sep 1, 2019
Social Studies
college
2
answers
3
votes
11.0k
views
How did the enlightenment influence the American revolution?
asked
Jun 26, 2019
History
middle-school
1
answer
1
vote
183k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org