menu
QAmmunity.org
Answers by Taha Farooqui
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Taha Farooqui
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Taha Farooqui
Filter
User Taha Farooqui
Recent activity
All questions
All answers
Como localizar a una persona por su numero de telefono.
answered
Nov 17, 2023
Spanish
high-school
9
votes
147k
views
Why do we balance chemichal reactions
answered
Sep 18, 2023
Chemistry
high-school
9
votes
97.3k
views
What percent of Mr. Liang class spend a 9 to 16 hours each week doing math homework
answered
Jul 8, 2023
Mathematics
college
5
votes
110k
views
What enabled Chinese traders to travel far distances?
answered
May 23, 2023
Social Studies
high-school
14
votes
46.1k
views
A 3-pack of juice boxes costs $1.20. What is the unit price?
answered
Apr 12, 2023
Mathematics
high-school
11
votes
218k
views
The nursing assistant has worked for several years in a hospital. There is documentation that the nursing assistant failed to follow standard precautions and had an exposure to a bloodborne illness. Now,
answered
Nov 26, 2022
Medicine
high-school
5
votes
66.0k
views
List the features that are used to classify dragonflies to the family level
answered
Nov 14, 2022
Biology
college
6
votes
41.9k
views
What is divided by 5/8 divided by 1/4 ? A) 2/5 B) 3/4 C) 1 1/4 D) 2 1/2
answered
Oct 19, 2022
Mathematics
high-school
12
votes
207k
views
When the best fit line for a set of data is quadratic, the residual will have no distinct pattern. True or False
answered
Oct 18, 2022
Mathematics
middle-school
2
votes
129k
views
a pound of bananas costs $0.59 and a pound of cherries costs $3.98. What are the combined cost of 2.4 pounds of bananas and 1.8 pounds of cherries? Round your answer to the nearest cent.
answered
Oct 6, 2022
Mathematics
middle-school
8
votes
198k
views
Need help ASAP! What is this
answered
Sep 1, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
210k
views
Brooke has finished the first three chapters of a new book. There are 28 pages in the first chapter, 33 pages in the second, and 18 pages in the third. Brooke works out that she has read 79 pages. Does
answered
May 17, 2022
Mathematics
college
3
votes
58.3k
views
How much annual income would you need to have if, using the 28/36 ratio, your maximum allowable recurring debt is $500? A. $21,430 b. $30,000 c. $62,500 d. $75,000
answered
Jan 27, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
188k
views
Part B: which of the following details from the text best supports the answer to part A from storyteller by saki
answered
Jan 13, 2022
English
college
9
votes
26.1k
views
Chang knows one side of a triangle is 13 cm. Which set of two sides is possible for the lengths of the other two sides of this triangle? o 5 cm and 8 cm O 6 cm and 7 cm O 7 cm and 2 cm 8 cm and 9 cm
answered
Dec 23, 2021
Mathematics
college
4
votes
204k
views
5. Escribe los adverbios del fragmento de autobiografĂa
answered
Dec 22, 2021
Spanish
college
4
votes
39.9k
views
In Lila's classroom there are red chairs, yellow chairs, and blue chairs. There are 5 red chairs. There are 5 times as many yellow chairs as red chairs, and there are 4 fewer blue chairs than yellow chairs.
answered
Oct 22, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
195k
views
Substitute 4 for x and evaluate the expression below. 7x – 3 A. 16 B. 8 C. 7 D. 25
answered
Oct 7, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
184k
views
What are the primary doctrinal differences between Roman Catholicism, Lutheranism, and Calvinism?
answered
Sep 14, 2021
History
high-school
5
votes
152k
views
Which does "ingenuous" most likely mean in this passage?b
answered
Aug 21, 2021
English
college
3
votes
101k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org