menu
Qammunity.org
Recent activity by Tadmc
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Recent activity by Tadmc
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Tadmc
Filter
User Tadmc
Recent activity
All questions
All answers
Where is vastus intermedius located? a) In the anterior thigh compartment. b) In the posterior thigh compartment. c) In the medial thigh compartment. d) In the lateral thigh compartment.
answered
Dec 10, 2024
Biology
high-school
1
answer
14.3k
views
Dorsal roots carty what type of nerve signals? Selected Answer: A Sensory signals toward the beain. A. Sensory signass toward the brain. B. Neither sonsory nor motor signals. C. Sensery signals toward
answered
Nov 23, 2024
Biology
high-school
1
answer
146k
views
The lecture ........ by the time they got there. a) had already finished b) will be finishing c) finishes d) finishing
asked
Aug 13, 2024
English
high-school
1
answer
189k
views
The quote below was written by a prominent figure in 1889: "While the law [of competition] may be sometimes hard for the individual, it is best for the race, because it ensures the survival of the fittest
asked
Jul 7, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
48.8k
views
A stock has a beta of 1.10, an expected return of 12.11 percent, and lies on the security market line. a risk-free asset is yielding 3.2 percent. you want to create a portfolio valued at $12,000 consisting
asked
Jul 6, 2024
Business
high-school
1
answer
212k
views
How many lateral to medial screws does the Fibulock Allow? and what are the sizes?
asked
Jun 4, 2024
Engineering
college
1
answer
49.2k
views
The nurse is performing an initial assessment on a client admitted to rule out Guillain-Barre syndrome. On which of the following areas will the nurse focus most heavily? a. Respiratory b. Gastrointestinal
answered
May 28, 2024
Health
high-school
1
answer
113k
views
Markita donated stock that she has held for less than a year to a qualified charitable organization. Her basis in the stock is $1,000 and the fair market value of the stock is $1,200. Which one of the
answered
May 17, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
214k
views
Assume you have 1 L of a buffer solution and convert the concentration in molarity units to mass in grams using the molar mass of the components as a conversion factor.
asked
May 11, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
130k
views
Ejercicio 12.37 (del libro Principles of foundation Engineering 9th edition)
asked
May 3, 2024
Engineering
college
1
answer
181k
views
When you make a choice, the experience from what would have been your second option is called A. trade-off B. supply C. demand D. opportunity cost (Btw the answer is D. opportunity cost, I did the test
answered
Apr 13, 2024
Mathematics
middle-school
2
answers
209k
views
Ponyboy is surprised to hear Johnny describe Dally as “ gallant” use the text to explain why Johnny holds this surprising opinion
asked
Mar 27, 2024
English
college
1
answer
134k
views
In this case analysis you have five tasks: Explain your understanding of the case. Give a thorough, philosophical exegesis of the relevant aspects of the ACLU paper, Kant and Van den Haag’s arguments Present
asked
Mar 26, 2024
Arts
college
1
answer
119k
views
Denver, incorporated, has sales of $18.5 million, total assets of $13.5 million, and total debt of $4.3 million. the profit margin is 8 percent.percent. What is the company's net income? (Enter your answer
answered
Mar 19, 2024
Business
high-school
1
answer
127k
views
The coordinates of three vertices of a square are (3, 2), (-1, 2), and (-1, -2). What are the coordinates of the fourth vertex? A)4,5 B)2,3 C)1,2 D)3,2
answered
Mar 3, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
19.9k
views
What was special about how Margaret Bourke-White photographed steel mills? Use evidence from the text in your response.
asked
Jan 14, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
225k
views
4 - 1/(8w) < 16if y'all could answer this with work that would be great thank you :D
answered
Dec 25, 2023
Mathematics
college
1
answer
33.7k
views
What is the unit rate for 20 pounds for $4.00? Which answer is correct? (1): 5 pounds/$1.00 (2): 4 pounds/$1.00 (3): 1 pound/$4.00 (4): 1 pound/$5.00
asked
Sep 5, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
54.8k
views
Which is a solution of the system of equations, and what does it represent? (20, 60); 20 adult tickets and 60 child tickets (30, 50); 30 adult tickets and 50 child tickets (40, 40); 40 adult tickets and
asked
Sep 2, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
70.0k
views
Relate the additional components in spectrographs to their functions. Drag the appropriate items to their respective bins.
asked
Jul 15, 2023
Advanced Placement (AP)
college
1
answer
57.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org