menu
QAmmunity.org
Recent activity by Spacegoing
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Recent activity by Spacegoing
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Spacegoing
Filter
User Spacegoing
Recent activity
All questions
All answers
In Affinity Chromatography, proteins interact with what 3 specific substances?
answered
Dec 14, 2024
Biology
high-school
1
answer
75.9k
views
Why did Abigail step forward and confess at the end of Act 1? A) She wanted to protect John Proctor. B) She felt guilty about her actions. C) She was coerced by the authorities. D) She was seeking attention.
asked
Dec 4, 2024
English
high-school
1
answer
94.0k
views
What are the three rules for the law of conservation of momentum?
asked
Dec 3, 2024
Physics
high-school
1
answer
132k
views
In a paragraph of three or four sentences, give your opinion as to what skill or combination of skills a judge should use in order to arrive at a fair and proper decision.
asked
Nov 27, 2024
History
college
1
answer
189k
views
What class is each of the following neurotransmitter
answered
Nov 16, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
150k
views
Words that look alike and have similar meanings in English and Spanish are called O adjectives O verbs O negatives cognates
asked
Sep 9, 2024
English
college
1
answer
26.5k
views
you have been studying hard for an upcoming exam when your mind begins to wander and you suddenly start day-dreaming. what attention network would most likely be activated during this experience? group
asked
Jul 20, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
64.6k
views
How do you use the tag to create custom block-level tags?
answered
Jul 12, 2024
Computers and Technology
high-school
1
answer
134k
views
What is the typical catheter size used for adult men for urinary catheterization? a) 6 French b) 12 French c) 16 French d) 18 French
answered
Jun 9, 2024
Medicine
college
1
answer
76.5k
views
If 3 apples and 4 bananas cost $1.37, and 5 apples and 7 bananas cost $2.36, what is the total cost of 1 apple and 1 banana? a. $0.39 b. $0.41 c. $0.43 d. $0.45
answered
May 22, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
23.7k
views
Free standing or built-in ranges shall have a vertical clearance above the cooking tops of not less than _____ inches to combustible material.
asked
May 20, 2024
Engineering
college
1
answer
194k
views
Rewrite 0.7 as a simplified fraction. A) 7/10 B) 1/7 C) 10/7 D) 3/5
asked
May 9, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
81.0k
views
The vapor pressure of water at 25 C is 23.76 torr. If 1.25 g of water is enclosed in a 1.5-L container, will any liquid be present? IF so, what mass of liquid?
answered
Apr 22, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
140k
views
Thomas is a builder in Minnesota. He regularly acquires land to construct residential, commercial, or industrial buildings with the intent to sell the property after construction is complete. He doesn't
answered
Apr 10, 2024
Business
high-school
1
answer
193k
views
How did the Sedation Act limit civil liberties and why was it passed?
asked
Feb 24, 2024
Business
high-school
1
answer
184k
views
Jan is looking for similar figures. Which choice is similar to the figure shown?
answered
Jan 30, 2024
Mathematics
college
1
answer
161k
views
1. What are you going to make? (6 points) (Note: The maximum build size is 25 cm by 16 cm by 15 cm - about the size of a small shoe box.)
answered
Nov 24, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
46.3k
views
One of the basic principles of government in the United States, checks and balances, comes from the Enlightenment thinker Baron de Montesquieu. Which of the following describes how the branches check each
answered
Oct 24, 2023
History
high-school
1
answer
223k
views
(HELP QUICKLY PLEASE) The quotes (in the screenshot) best describe which event of the American Revolution? A The Boston Campaign B The British occupation of Philadelphia C The capture of Fort Ticonderoga
asked
Oct 14, 2023
Social Studies
middle-school
2
answers
87.1k
views
Which is the better deal? 16 oz of jelly for $3.30 or 48 oz of jelly for $8.64
answered
Jul 3, 2023
Mathematics
college
2
answers
96.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org