menu
QAmmunity.org
Answers by SirineBEJI
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by SirineBEJI
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by SirineBEJI
Filter
User SirineBEJI
Recent activity
All questions
All answers
Converting 5000 atm to N/M²
answered
Oct 26, 2024
Mathematics
college
6
votes
207k
views
Na2SiO3 (s) + 8HF(aq) → H2SiF6 (aq) + 2NaF(aq) + 3H2O (l) How many moles of HF are needed to react with 87.44 mol of Na2SiO3? How many grams of NaF form when 0.94 mol of HF reacts with excess Na2SiO3?
answered
Mar 15, 2024
Chemistry
high-school
4
votes
60.7k
views
Out a certain function machine, and input of three has an output of negative sex. And input of -2 has an output of four. And input zero has an output of zero. Which of the following phrases describes the
answered
Sep 25, 2023
Mathematics
college
4
votes
234k
views
The only way to recover from sleep deprivation is to __________. A. take medication B. get recovery sleep C. consume caffeine D. exercise vigorously
answered
Aug 8, 2023
Social Studies
college
9
votes
22.4k
views
f(x)=x^(2) +2x-24
answered
Jul 3, 2023
Mathematics
college
3
votes
207k
views
What year did the founder of Islam was born And who was he
answered
May 28, 2023
History
college
11
votes
201k
views
There is a pair of parallel sides in the following shape units^2
answered
May 23, 2023
Mathematics
high-school
14
votes
160k
views
Rewrite each subtraction expression as addition. Solve the new expression. -8 - (+4)
answered
May 12, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
148k
views
1 Select the correct answer. Which set of vertices forms a parallelogram? OA. OB. OC. OD. A(2, 4), B(3, 3), C(6, 4), D(5, 6) A(-1, 1), B(2, 2), C(5, 1), D(4, 1) A(-5, -2), B(-3, 3), (3, 5), D(1, 0) A(-1,
answered
Mar 16, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
175k
views
A recipe calls for 12 ½ cups of oats. If two times the recipe needs to be made, what amount of oats will be required?
answered
Dec 22, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
97.8k
views
A 9-yard roll of white paper costs $1.98. What is the unit price?
answered
Oct 27, 2022
Mathematics
high-school
13
votes
96.6k
views
Hi! I really need help within the next half hour pls. Answer the following question in 3-4 complete sentences. Name the work of art above and its artist. Which visual element of art did the artist rely
answered
Jun 20, 2022
Arts
high-school
2
votes
111k
views
Irish antagonism towards blacks exploded into violence... A . There was never significant animosity expressed by the Irish towards blacks. B. was reduced by excluding the Irish from skilled labor unions.
answered
May 25, 2022
History
college
2
votes
49.3k
views
X intercept of y = -3x + 3
answered
May 13, 2022
Mathematics
college
4
votes
206k
views
Why might this poem begin with the line: I am not my sister? What can we infer about the speaker's sister? * Poem is "reading" by Jacqueline Woodson
answered
Apr 25, 2022
English
college
5
votes
216k
views
Solve the application problem. Ricky used a square piece of fabric to make a banner for a pep rally. The length of each side of the fabric was 4 feet. Find the perimeter of the piece of the piece of fabric.
answered
Apr 4, 2022
Mathematics
college
5
votes
160k
views
Write 5 sentences about what or who motivates you.
answered
Feb 8, 2022
English
high-school
5
votes
124k
views
Which of the following does not use analog signals? Am radio VGA connected monitor iPod Clock with a second hand
answered
Jan 9, 2022
Physics
high-school
1
vote
124k
views
Ixl geometry!! please help
answered
Dec 30, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
60.8k
views
2. A drawing of a sailboat was made using a rectangle and two right triangles, as shown. What is the area of the drawing of the sailboat in square centimeters?
answered
Oct 6, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
40.7k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org