menu
QAmmunity.org
Answers by Setempler
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Setempler
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Setempler
Filter
User Setempler
Recent activity
All questions
All answers
Can someone plz help me with this????
answered
Aug 27, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
59.1k
views
How much time does it take for a plane To fly 5000 miles if the plane travels a speed of 500 miles per hour?
answered
Aug 5, 2021
Physics
middle-school
3
votes
129k
views
Paul’s commission for selling snowboards is 8% of sales. Last month, he sold snowboards worth $3,500. How much will he get paid in commission?
answered
Jun 26, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
141k
views
The following standards have been established for a raw material used to make product O84:Standard quantity of the material per unit of output 9.0 metersStandard price of the material $ 19.80 per meterThe
answered
Apr 28, 2021
Business
college
4
votes
54.3k
views
In rural Greece, people raise A. sheep and goats. B. llamas and cows. C. pigs and chickens. D. ducks and geese.
answered
Feb 14, 2021
History
middle-school
4
votes
169k
views
A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
answered
Feb 10, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
20.9k
views
Anne rides her horse with a constant speed of 14 miles per hour. How far can she travel in 3/4 hour?
answered
Jan 8, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
182k
views
Sophia loves to read books. Her parents think that reading books is important, so they reward her with $5 every time she reads a book. Over time, Sophia realizes that she really doesn’t love books all
answered
Sep 18, 2020
Social Studies
high-school
5
votes
184k
views
Purchase price is not the only factor that determines the real cost of a telecommunications technology. True/False
answered
Aug 27, 2020
Computers and Technology
middle-school
2
votes
64.8k
views
There are 32 students in a class. Of the class, 3/8 of the students bring their own lunches. How many students bring their lunches?
answered
Jun 15, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
83.6k
views
Barometers have long been used to predict the weather. Jay and Jeff were responsible for recording the class weather data each day in March. One day, they noticed that there was a rapid change in the barometric
answered
Apr 15, 2020
Physics
middle-school
6
votes
172k
views
Can someone help me with these four questions? They're the pictures (including possible answers)
answered
Oct 21, 2019
Mathematics
high-school
1
vote
14.2k
views
Given f(x) = 3x-1 and g(x) = 2x-3 , which value of x does g(x) = f(2)
answered
Oct 8, 2019
Mathematics
high-school
4
votes
114k
views
Your English teacher says that you need to write on anything within the broad topic of "complex processes." Remember and reference the chart above to narrow down this huge topic to something that could
answered
Jun 14, 2019
English
college
3
votes
98.9k
views
What system is responsible for movement of bones and fluids throughout the body
answered
Feb 18, 2019
Health
high-school
4
votes
165k
views
Jimmy's 9th-grade class is made up of 223 students. He wants to know the average height for the students in his class, and he wants to use the census method to do this. What is the SMALLEST number of students
answered
Nov 22, 2018
Mathematics
middle-school
0
votes
150k
views
What new technology was the underground railroad named after?
answered
Oct 30, 2018
History
high-school
4
votes
80.1k
views
Solve the system of equations y=x-4, y=-3x
answered
Jul 25, 2018
Mathematics
middle-school
3
votes
204k
views
How is Lizabeth affected by her relationship with her parents in "Marigolds"? Lizabeth is ashamed of her parents because they cannot provide a nice home for their family. Lizabeth is frustrated with her
answered
Jul 4, 2018
English
high-school
3
votes
6.1k
views
Une correctamente las parejas. 1. ¿Dónde está tu casa? en la calle Cresta 2. ¿Cuándo sales para Argentina? porque me gusta cantar 3. ¿Qué quieres comer? un sándwich 4. ¿Cuánto cuesta este traje? cincuenta
answered
Apr 25, 2018
Spanish
high-school
3
votes
41.7k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org