141k views
4 votes
Paul’s commission for selling snowboards is 8% of sales. Last month, he sold snowboards worth $3,500. How much will he get paid in commission?

1 Answer

7 votes

Answer:

280 $

Explanation:

We can find how much will Paul get paid in commission as follows:


G = \%*S (1)

Where:

G: are the gains

S: are the sales = 3500$

% = is the commission of the sales = 8%

By entering the above values into equation (1) we have:


G = \%*S = (8)/(100)*3500 $ = 280 $

Therefore, he will get paid 280 $ in commission.

I hope it helps you!

User Setempler
by
6.8k points