menu
QAmmunity.org
Answers by Sammitch
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Sammitch
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Sammitch
Filter
User Sammitch
Recent activity
All questions
All answers
Carl saved $22 in the last 3 weeks. About how much will he save after 20 weeks?
answered
Nov 30, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
224k
views
Which Texas leader served as a U.S. Senator after he changed parties to become a Republican? a. Lyndon Johnson b. Phil Gramm c. Henry Gonzalez d. Barbara Jordan Please select the best answer from the choices
answered
Nov 15, 2021
History
middle-school
4
votes
109k
views
Which tool helps an artist organize pieces of an image? A. Selection B. Shape C. Layer D. Hand
answered
Nov 13, 2021
Arts
high-school
6
votes
41.7k
views
Which particle contains the greatest number of electrons? 1. Na 2. Na+ 3. F 4. F-
answered
Oct 31, 2021
Chemistry
middle-school
3
votes
66.4k
views
Jennifer Searcy, a single mother, has three dependent children. As of December 31, 2018, their ages were as follows: Sydney (7), Patrick (11), and JoAnna (17). Jennifer's 2018 AGI is $62,000, and her tax
answered
Sep 22, 2021
Business
college
3
votes
139k
views
Which angles include No?
answered
Jun 12, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
36.2k
views
Explain why music is important in religious worship Your answer could include the following: Explain how music affects people emotionally, spiritually, or socially Explain some common features of music
answered
Mar 28, 2021
Social Studies
high-school
3
votes
62.5k
views
How can you find out your blood type
answered
Mar 21, 2021
Health
high-school
6
votes
179k
views
Anthony's Bees is an Internet e-tailer that sells equipment to aspiring beekeepers. A complete starter kit in this competitive market sells for $900. Anthony's total costs are given by TC -30°, where Q
answered
Feb 28, 2021
Business
college
5
votes
19.3k
views
Dean loves rocks! He has 666 pieces of granite, 333 pieces of marble, 141414 pieces of sandstone, and 111 pieces of slate. What is the ratio of pieces of sandstone to pieces of marble in Dean's collection?
answered
Feb 15, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
37.9k
views
Solve 2x-5=7 SUUUCHHH AN EASYYY QUESTION ANYONE WANT TO HELP?!?!?
answered
Jan 17, 2021
Mathematics
college
5
votes
145k
views
Financial statement data at December 31 for Ecco Company are shown below. Cost of merchandise sold $552,500 Inventories: Beginning of year 200,000 End of year 140,000 Determine inventory turnover for the
answered
Jan 14, 2021
Business
college
3
votes
45.6k
views
Let X equal the number of typos on a printed page with a mean of 4 typos per page. (a) What is the probability that a randomly selected page has at least one typo on it? (b) What is the probability that
answered
Dec 15, 2020
Mathematics
college
5
votes
112k
views
A stone dropped from the root of a high buliding . A second stone is dropped 1.30 s later How far apart are the stones when the second one has reached a speed of 14.0 m/s
answered
Nov 17, 2020
Physics
college
1
vote
88.5k
views
Over the years, the river has been the source of a number of problems. In the nineteenth century, Londoners dumped waste from their homes into the Thames. This made the water so smelly that the House of
answered
Oct 15, 2020
English
middle-school
2
votes
28.5k
views
If the overall unemployment rate is 8 percent, it is likely that: a. It is greater than 8 percent for teenagers. b. It is less than 8 percent for college=educated middle-aged men. c. It is more than 8
answered
Jun 12, 2020
Social Studies
high-school
7
votes
7.0k
views
Read the paragraph. Franklin Delano Roosevelt (FDR) was born in Hyde Park, New York. He was the thirtieth-second president of the United States. He was the only president ever to be elected four times.
answered
Jan 17, 2020
English
middle-school
3
votes
7.7k
views
Dylan bought dog treats for $7.34 and a chew bone for $3.94. Round each amount to the nearest dollar. About how much change did Dylan get from $15? A. about $3 B. about $4 C. about $5 D. about $11
answered
Jul 13, 2019
Mathematics
high-school
4
votes
175k
views
You look in the refrigerator and find some orange drink you had forgotten was there. the drink now has an "off" taste and bubbles. what is the most likely explanation for the changes in the drink? explain
answered
Jun 30, 2019
Chemistry
college
1
vote
205k
views
If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96 how much would one pound cost
answered
May 1, 2019
Mathematics
high-school
3
votes
160k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org