menu
Qammunity.org
Answers by Sammitch
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Sammitch
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Sammitch
Filter
User Sammitch
Recent activity
All questions
All answers
Dylan bought dog treats for $7.34 and a chew bone for $3.94. Round each amount to the nearest dollar. About how much change did Dylan get from $15? A. about $3 B. about $4 C. about $5 D. about $11
answered
Jul 13, 2019
Mathematics
high-school
4
votes
175k
views
You look in the refrigerator and find some orange drink you had forgotten was there. the drink now has an "off" taste and bubbles. what is the most likely explanation for the changes in the drink? explain
answered
Jun 30, 2019
Chemistry
college
1
vote
205k
views
If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96 how much would one pound cost
answered
May 1, 2019
Mathematics
high-school
3
votes
161k
views
Helppppppppppppppppp
answered
Apr 26, 2019
Mathematics
high-school
2
votes
156k
views
THIS AREA IS A DESIGNATED CONSTRUCTION SIGHT. HARD HATS ARE REQUIRED AT ALL TIMES. what's the error
answered
Apr 5, 2019
English
middle-school
6
votes
197k
views
Which fact provides the BEST evidence to support the conclusion that the transition from a trustee colony to a royal colony led to increased self-government in Georgia? A) As a royal colony, a bicameral
answered
Sep 17, 2018
History
high-school
2
votes
126k
views
A ______________ is a flat, triangular-shaped land formed when a river carries and deposits sediment at its mouth. Question 11 options:
answered
Aug 28, 2018
Geography
high-school
7
votes
126k
views
Who is the intended audience for this political cartoon
answered
Jul 18, 2018
English
high-school
4
votes
114k
views
Some gaming marketers focus on what segment of the population? none of these retirees baby boomers people in their 20s
answered
May 25, 2018
Biology
high-school
3
votes
23.3k
views
The chemical formula for the ionic compound formed when elements of ca and n react is a. can. b. ca2n3. c. ca3n2. d. ca5n2.
answered
Nov 9, 2017
Chemistry
high-school
2
votes
235k
views
They can take the bus to the next museum. Which is the verb phrase?
answered
Jun 22, 2017
English
high-school
1
vote
85.6k
views
Describe the qualities of a manager for whom you would like to work someday.
answered
Jun 9, 2017
Business
high-school
3
votes
14.8k
views
How do you model a decimal using a fraction
answered
Apr 8, 2017
Mathematics
middle-school
3
votes
157k
views
What is the product of 127 and 32
answered
Apr 8, 2016
Mathematics
middle-school
1
vote
59.0k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org