menu
QAmmunity.org
Answers by SalmaFG
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by SalmaFG
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by SalmaFG
Filter
User SalmaFG
Recent activity
All questions
All answers
Two tons of compost cost $3,920.00. What is the price per pound? a. $0.98 b. $1.20 c. $1.95 d. $2.00
answered
Jun 14, 2024
Mathematics
high-school
5
votes
224k
views
Without mirror the story would lose its charm and reality.justify
answered
May 21, 2024
English
high-school
6
votes
215k
views
Which of the following is not an example of replication? O A scientist allows a colleague to conduct his or her experiment to check for accuracy. O A scientist reads about a laboratory's work on cells
answered
May 19, 2024
Health
high-school
4
votes
148k
views
Write an text about how to live in liverpool in 1889.
answered
Jan 25, 2024
History
college
2
votes
140k
views
A quadrilateral has four angles each angle is 90° Write down a mathematical name
answered
Aug 11, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
168k
views
What is the ones digit in the number 2^2047
answered
Jun 27, 2023
Mathematics
college
5
votes
190k
views
Use the graph of the parabola to fill in the table
answered
Apr 19, 2023
Mathematics
college
3
votes
227k
views
An anchor 15 3/5 m below the surface of the ocean is lowered 4 1/5 m Then it is pulled up 12 3/5 m what is the anchors new position
answered
Mar 9, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
60.7k
views
Please help with this question !
answered
Jan 30, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
32.3k
views
28. Vitiated Air means : A) Air with more amount of O2 C) Air with less amount of CO2 B) Air without oxygen D) All the above
answered
Oct 6, 2022
Biology
college
6
votes
218k
views
NEED HELP PLZZ What do you think our society should do about those technologies?
answered
Aug 6, 2022
English
high-school
4
votes
104k
views
The unique shape of DNA allows what
answered
Aug 5, 2022
Chemistry
high-school
4
votes
193k
views
During the light reactions part of photosynthesis, chlorophyll in the chloroplast captures energy from the sun. What is this light energy used for? to release carbon dioxide and use glucose as energy to
answered
Jul 7, 2022
Biology
high-school
4
votes
40.3k
views
ANSWER QUICK PLEASEEE
answered
Jun 15, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
195k
views
Ms. Owens has some pencils . She give 5 of them away. Now she has 13 pencils left. How many pencils did she start with? I need a Equation with unknown
answered
May 9, 2022
Mathematics
college
8
votes
148k
views
Which expression is equivalen to 14.8 - 4b - [17.1 - 3b]
answered
Apr 12, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
8.9k
views
List three types of figurative language and explain one
answered
Feb 1, 2022
Arts
college
4
votes
87.7k
views
Many illnesses spread in the Middle Passage. Which of the following was NOT one of them? a. smallpox c. measles b. scurvy d. mumps
answered
Dec 4, 2021
History
high-school
3
votes
160k
views
Write as a product 7+24b-16b^2
answered
Nov 23, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
83.3k
views
What is the distance between M(9, −5) and N(−11, 10)?
answered
Nov 3, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
228k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.2m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org