menu
QAmmunity.org
Answers by Rom Eh
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Rom Eh
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Rom Eh
Filter
User Rom Eh
Recent activity
All questions
All answers
How many days did it take when Ellen Ochoa had her third flight?
answered
Dec 5, 2024
History
high-school
4
votes
180k
views
"A 50-year-old woman is brought into the ED with symptoms suggestive of peritonitis. Nursing management would include all of the following, except? A. Analgesics are limited to avoid the formation of paralytic
answered
Nov 26, 2024
Biology
high-school
3
votes
164k
views
Janet is building a house. The steeple is 5 m tall. The walls are 3 m tall. The face of the house is 10 m wide. What is the length of the angled part of the roof? A) 4 m B) 5 m C) 8 m D) 9 m
answered
Sep 8, 2024
Mathematics
high-school
0
votes
200k
views
Which subassembly on the UALS replenisher prevents accidentally loading a spent cartridge into the loader assembly?
answered
Aug 24, 2024
Engineering
college
4
votes
216k
views
Which of the following is true about values? 1) Values are numerical quantities 2) Values can be positive or negative 3) Values can be represented by variables 4) Values can be compared using mathematical
answered
Jul 16, 2024
Business
high-school
5
votes
25.1k
views
What is the term for members of the House of Representatives? a. 2 years b. 4 years c. 6 years d. Life
answered
Jul 2, 2024
Social Studies
college
3
votes
148k
views
Can you think of any major disadvantages to dollarization? How would a central bank work in a country that has dollarized? a) Loss of monetary policy control; central bank focuses on financial stability.
answered
May 12, 2024
Business
high-school
3
votes
86.3k
views
What health-related fitness component do you feel is your strength and/or weakness
answered
Mar 4, 2024
Social Studies
high-school
3
votes
68.7k
views
(2x^(2)+ 7x -4 )/(x-2 )=ax + b + (c)/(x-2) find a , b and c thank you so much i have an exam after a few days help me ty again
answered
Jan 25, 2024
Mathematics
high-school
2
votes
128k
views
Complete the point slope equation of the line through -2,6 and 1,1
answered
Dec 16, 2023
Mathematics
college
2
votes
221k
views
A sports club needs to raise at least $240 by selling chocolate bars for $3.00 each. Sebastian wants to know how many chocolate bars, c, the sports club must sell in order to reach their goal. He represented
answered
Nov 2, 2023
Mathematics
middle-school
3
votes
138k
views
Select the correct answer.In animals, the nose enables the exchange of gases between the environment and the organism. What comparable structure do plants possess
answered
Sep 20, 2023
Biology
high-school
9
votes
115k
views
How are enzymes and substrates related? A. The enzyme and substrate are mirror images of each other. B. The enzyme and substrate fit together like a lock and key. C. The enzyme produces the substrate.
answered
Jun 15, 2023
Biology
college
8
votes
96.9k
views
Thank you for whoever answers this!!! i rlly appreciate your work!!! Have a blessed day!!! :) :Dsimplify the expression: 4( 3 over 2f plus 1)- 7(f plus 5)
answered
Mar 2, 2023
Mathematics
college
3
votes
8.3k
views
There are eggs in the cells A, B and C of a bee hive. At what conditions do the egg A developed into drone, AB egg B into queen and egg C into worker bee? Draw a conclusion.
answered
Jan 28, 2023
Biology
high-school
4
votes
73.4k
views
What is the equation of the line perpendicular to 2x + y = -5 and passes through the point (4, -3)? Write your answer in slope-intercept form. Show all work.
answered
Nov 1, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
53.7k
views
Infant cpr You Are in a restaurant and your infant has become very still and her skin is turning an odd bluish color what should you do
answered
Oct 28, 2022
Medicine
college
3
votes
196k
views
3+3 1772 2knsjjjurnhhjnjjjjjjjjj
answered
Jun 29, 2022
Biology
college
1
vote
65.1k
views
A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
answered
Jun 8, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
28.8k
views
Why did the United States start a lend-lease system of war equipment? -It would get the materials back at the end of the war. -It could charge interest and make more money. -Its allies preferred to lease
answered
Feb 19, 2022
Social Studies
middle-school
4
votes
177k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org