menu
Qammunity.org
Recent activity by RichardCook
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Recent activity by RichardCook
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by RichardCook
Filter
User RichardCook
Recent activity
All questions
All answers
What do we mean when we say that the universe is expanding? 1) Everything in the universe is gradually growing in size. 2) Within galaxies, average distances between star systems are increasing with time.
asked
Dec 28, 2024
Geography
high-school
1
answer
78.1k
views
Brenda cuts her grass every 10 days and trims her shrubs every 36 days. If Brenda cut her grass and trimmed her shrubs on June 1, how many days will it be before she cuts her grass and trims her shrubs
answered
Dec 13, 2024
Business
high-school
1
answer
90.8k
views
What are the three things that should be denied to pests to prevent them from infesting an area?
asked
Nov 24, 2024
Biology
high-school
1
answer
143k
views
Which of the authors of the shorter selections address issues of the Indian diaspora? a) Jhumpa Lahiri. b) Arundhati Roy. c) Vikram Seth. d) R. K. Narayan.
asked
Nov 4, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
25.6k
views
What is the function of an agency and how does it typically operate? (a) Agencies provide entertainment services. (b) Agencies are responsible for regulating traffic. (c) Agencies are government organizations.
answered
Jul 13, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
128k
views
Raul wants to cut the pound of cocaine he bought for $40,000 to make a 20% profit. How many one ounce bags will he need to make to obtain the 20% profit?
answered
Jul 13, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
84.6k
views
Given f(x) =-12x-20 answer the following and show all your work for full credit. f(-4)=
answered
Jul 10, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
121k
views
If you see a medical term with the suffix -itis, what does this denote? (1 point) pain inflammation paralysis tumor
asked
Jul 9, 2024
Medicine
college
1
answer
104k
views
The composite figure above is made from an isosceles triangle and a rectangle. What is the area of the composite figure?
asked
Jun 22, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
152k
views
What is the main benefit of using a benefit broker? A. Lower-cost benefit options. B. Can waive ACA regulations. C. They sell for multiple companies and typically can provide more options. D. They can
asked
Jun 3, 2024
Business
high-school
1
answer
10.4k
views
On a circular playground the distance from its center to the edge of the playground is 38 feet. What is the approximate circumference of the playground (use 3.14 for pi)
answered
May 30, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
67.9k
views
What is the 10 code for bomb threat? a. 10-98 b. 10-89 c. 10-100 d. 10-200
asked
May 11, 2024
Engineering
college
1
answer
10.8k
views
Resistance is the ability to ____________. a) Bounce back b) Minimize change c) Maximize change d) Both a and b
asked
May 5, 2024
Physics
high-school
1
answer
39.8k
views
For the sequence f(n) = 4n + 5, find the first three terms. Show all work.
asked
Mar 16, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
13.8k
views
1. The writers wrote the song in light of the technological changes that took place in the world during this period, such as computers that can be used to produce music. The writers also say that they
answered
Feb 20, 2024
English
high-school
1
answer
116k
views
What is the antonym of ignorance?
asked
Jan 24, 2024
English
college
1
answer
146k
views
Help please!! Easy Question-
asked
Nov 6, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
178k
views
Dalton and Connor each invest money. The function f(x) = 850(1.07)x models the value of Dalton’s account after x years. The function g(x) = 844(1.06)x models the value of Connor’s account after x years.
answered
Aug 18, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
201k
views
How many thousands of units of corn can Congo produce in one week? 5 10 20 60
asked
Jun 19, 2023
Business
college
1
answer
140k
views
Find each quiz price and decide which is the better buy. Assume that we are comparing different sizes of the same brand. Napkins:100 for $0.55180 for $0.81
answered
Jun 18, 2023
Mathematics
college
1
answer
138k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org