menu
QAmmunity.org
Answers by Papooch
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Papooch
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Papooch
Filter
User Papooch
Recent activity
All questions
All answers
Expand and simplify (2x + 5)2
answered
Nov 22, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
119k
views
Which of the following chemicals was not used to stain this tissue.
answered
Nov 13, 2023
SAT
high-school
10
votes
72.7k
views
The further a galaxy moves from us, the __________ its light will be shifted. what word correctly fills the gap?
answered
Oct 19, 2023
Social Studies
high-school
4
votes
80.3k
views
The ratio of red sweets to sweets that are not red is 2:3 The ratio of green sweets to sweets that are not green is 6:19 Work out the ratio of red sweets to blue sweets to green sweets I saw an answer
answered
Aug 16, 2023
Mathematics
high-school
12
votes
36.0k
views
Intense is to extreme as satisfied is to
answered
Mar 12, 2023
English
high-school
13
votes
91.6k
views
What is the difference between a molecule and a compound
answered
Feb 17, 2023
Chemistry
college
4
votes
50.7k
views
Evaluate. 46−[(9+15÷5)×3]
answered
Oct 13, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
69.5k
views
Find the common difference in the arithmetic sequence, an, in which a3=11 and a12=74.
answered
Sep 7, 2022
Mathematics
college
8
votes
99.0k
views
Under the LIFO retail inventory method, the cost of a new layer added during the period is determined by multiplying the retail value of the layer by the:________. a. cost-to-retail percentage based on
answered
Jun 20, 2022
Business
high-school
3
votes
199k
views
What is the main concept of chapter 1-12 in to kill a mockingbird
answered
Jun 9, 2022
English
college
7
votes
83.2k
views
How did British colonialism led to resentment among the Nigerian people?
answered
May 28, 2022
History
college
3
votes
102k
views
The spiny horn frog hops at a speed of .35 miles an hour. How far can the frog hop in 2 ½ hours?
answered
May 21, 2022
Mathematics
middle-school
7
votes
198k
views
At the IGA, a 5 lb bag of apples costs $5.85. What is the unit rate for the 5 lb bag?
answered
Mar 14, 2022
Mathematics
middle-school
6
votes
49.7k
views
What is 2 ½ divided by ½ equal too
answered
Mar 4, 2022
Mathematics
college
5
votes
121k
views
What is the solution to the equation 5x+0.25= 7x-0.05?
answered
Dec 10, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
224k
views
An employee riding his bicycle to work hits a pothole as he enters the parking lot loses control and swerves into the path of a moving pickup truck. The truck's bumper strikes his leg below the knee. By
answered
Dec 4, 2021
Health
college
2
votes
54.7k
views
What were the reasons for the extensive loss of life and property and the damage in World War 1?
answered
Nov 1, 2021
History
high-school
6
votes
51.1k
views
What is true of the data in the dot plot? Check all that apply. Number of Minutes for Each Commercial Break A dot plot going from 1 to 5. 1 has 3 dots, 2 has 0 dots, 3 has 8 dots, 4 has 0 dots, and 5 has
answered
Oct 28, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
207k
views
Slaves came to the new world as part of the?
answered
Sep 27, 2021
Social Studies
college
5
votes
200k
views
The short-term demand for crude oil in Country A in 2008 can be approximated by q equals f (p )equals 1 comma 782 comma 844 p Superscript negative 0.06, where p represents the price of crude oil in dollars
answered
Jul 28, 2021
Business
college
2
votes
970
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org