menu
QAmmunity.org
Answers by PakitoV
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by PakitoV
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by PakitoV
Filter
User PakitoV
Recent activity
All questions
All answers
According to Newton’s first law of motion, an object at rest will
answered
Dec 1, 2024
Physics
high-school
4
votes
216k
views
Which statement best states a central idea of the article? A. Lawrence Kohlberg interviewed a group of young men about moral decision making. B. Lawrence Kohlberg realized that people make decisions the
answered
Nov 9, 2024
Social Studies
high-school
0
votes
175k
views
What is homeostasis and why is it significant on a whole organism level ?
answered
Feb 4, 2024
Biology
high-school
2
votes
93.4k
views
Why is UVB radiation also known as "burning rays"? a. UVB wavelengths cause burning of the skin as well as cancer b. UVB radiation burns paper upon direct exposure c. UVB radiation burns wood upon direct
answered
Feb 3, 2024
Physics
high-school
6
votes
58.3k
views
What level of real estate license may only be granted after the licensee has completed 2 years as a licensed real estate sales agent?
answered
Jan 29, 2024
Business
high-school
2
votes
164k
views
Which expression is equivalent to 8/6? •/14 •/48 •/96 •/384
answered
Dec 4, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
174k
views
13.4.3 Question Help The Jurassic Zoo charges S5 for each adult admission and $3 for each child. The total bill for the 243 people from a school trip was $823. How many adults and how many children went
answered
Nov 3, 2023
Mathematics
college
3
votes
177k
views
Solve for t -15-t ≤ 4
answered
Oct 12, 2023
Mathematics
high-school
0
votes
104k
views
Asuka is planting grass seeds on her new lawn. The dimensions of her lawn are 4 ft by 3 ft. The instructions to plant the grass seeds suggest planting 16 seeds for every square inch. How many seeds should
answered
Sep 10, 2023
Mathematics
college
5
votes
225k
views
Pythagorean Theorem with Known Legs
answered
Sep 4, 2023
Mathematics
college
0
votes
105k
views
A 9-pound box of strawberries costs $48.96. What is the price per ounce?
answered
May 12, 2023
Mathematics
high-school
9
votes
216k
views
The length of the base of a triangle is twice it’s height. If the area of the triangle is 9 square kilometers, find the height
answered
Jul 7, 2022
Mathematics
college
0
votes
193k
views
Why does the president have a say in which bills become laws?
answered
May 22, 2022
English
college
2
votes
217k
views
W Write an expression for "8 times x."
answered
Mar 24, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
2.2k
views
Is it necessary to make all the information public?What kinds of information are not made public or do not fall under the Right to Information?
answered
Jan 17, 2022
Social Studies
high-school
7
votes
178k
views
What are the characteristics of a virtual image? Check all that apply.
answered
Dec 23, 2021
Physics
high-school
5
votes
50.3k
views
What does external conflict mean
answered
Dec 10, 2021
English
high-school
3
votes
51.9k
views
Which of the following is used as evidence to show changes in living organisms throughout geologic time? Fossils Lava Sediments Volcano
answered
Nov 25, 2021
Biology
middle-school
0
votes
162k
views
The misinformation effect is an example of a mnemonic device. true or false
answered
Oct 16, 2021
Computers and Technology
high-school
1
vote
72.1k
views
PLEASE HELP ME ! (question is in the picture)
answered
Oct 4, 2021
Advanced Placement (AP)
high-school
2
votes
96.8k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org