menu
QAmmunity.org
Answers by Noele
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Noele
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Noele
Filter
User Noele
Recent activity
All questions
All answers
A fan is marked up 40% on the original price. The original price was $20. What is the new price of the fan before sales tax
answered
Dec 11, 2023
Mathematics
high-school
0
votes
235k
views
The displacement of an object during a specific unit of time:
answered
Jun 15, 2023
Physics
high-school
3
votes
47.0k
views
Marco needs to buy some cat food. At the nearest store, 2 bags of cat food costs $9.50. How much would Marco on 3 bags?
answered
Jun 10, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
97.0k
views
Why is the judicial branch of government is essential to the success of the United States federal government?
answered
Apr 28, 2023
History
middle-school
7
votes
165k
views
Young generations aare influenced by the western culture.So, how can we preserve our traditional culture?Write more than 5 solotions for it.
answered
Dec 17, 2022
Social Studies
high-school
2
votes
212k
views
I need help someone help me out!
answered
Oct 17, 2022
Mathematics
college
1
vote
7.1k
views
PLEASE HELP ASAP!!!!! Subject Photography: What is an advantage of having your photos printed by a professional photography store? It is the least expensive option. They are the easiest to find. The prints
answered
Oct 10, 2022
Arts
college
1
vote
36.1k
views
Andrea has 4 hours to spend training for an upcoming race. She completes her training by running full speed the distance of the race and walking back the same distance to cool down. If she runs at a speed
answered
Jul 20, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
93.1k
views
Please answer it this question
answered
May 2, 2022
Mathematics
college
5
votes
151k
views
Can someone help me with this math question?...
answered
Mar 29, 2022
Mathematics
college
12
votes
47.5k
views
In 2011 a sweatshirt cost $20 and in 2012 the price increase to 25 what is the percent change
answered
Feb 22, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
204k
views
Find the solution set for this inequality below. -3x – 4 > 8x + 7 x > – 1 x > 1 x < 1 x < – 1
answered
Sep 10, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
219k
views
Yolonda wanted to see if there was a connection between red hair and green eyes. She observed people walking past her on the street
answered
Aug 30, 2021
Mathematics
college
5
votes
175k
views
Boxes of granola are on sale at a price of 2 for $4.50. There are 12 ounces of granola in each box. What is the unit price in dollars per pound?
answered
Aug 28, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
2.4k
views
Choose the correct written expression for 34 – (9 ÷ 3). 34 minus 9 divided by 3. 9 minus 32 divided by 3. 34 minus the quotient of 9 and 3. The quotient of 34 minus 9 and 3.
answered
Jul 31, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
46.6k
views
How many moles are in 150.0 grams of Fe2O3
answered
Jun 26, 2021
Chemistry
high-school
7
votes
79.1k
views
Fred had $10.00 allowance to spend on books at the school book fair. He wanted to buy at least one comic book and one sports book. If the comic book he wanted was $4.67, and the sports book he wanted was
answered
Jun 1, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
149k
views
Write an example of a trinomial that cannot be factored.
answered
May 31, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
129k
views
What are Bugs character traits in Bud Not Buddy?
answered
May 8, 2021
English
high-school
2
votes
151k
views
Economists consider them to be a scare time
answered
Mar 10, 2021
History
middle-school
6
votes
212k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org