2.4k views
2 votes
Boxes of granola are on sale at a price of 2 for $4.50. There are 12 ounces of

granola in each box. What is the unit price in dollars per pound?​

User VettelS
by
5.2k points

2 Answers

7 votes

Answer: 3 dollars

Explanation:

User Noele
by
4.7k points
3 votes

Answer:

3 dollars

Explanation:

User TheAJ
by
5.4k points