menu
QAmmunity.org
Questions by Nitty
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Nitty
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Nitty
Filter
User Nitty
Recent activity
All questions
All answers
Questions 1 2 3 4 5 6
asked
Oct 11, 2023
English
college
1
answer
12
votes
86.0k
views
Solve: √ 2w+8=−w. If there are multiple solutions, list them separated by a comma, e.g., 1,2. If there is no real solution, enter ∅.
asked
Oct 6, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
97.5k
views
Can someone please help me?
asked
May 27, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
46.6k
views
What is the relationship between evaporation rate and molecular size of alcohols?
asked
Apr 7, 2023
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
31.8k
views
Select shapes which have one line of symmetry
asked
Apr 5, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
40.2k
views
Simplify the equation 5(10 – y) – 4
asked
Nov 7, 2022
Mathematics
college
2
answers
4
votes
186k
views
Which of the following are examples of limited resources on the part of consumers? product and space money and product time and money space and time
asked
Oct 5, 2022
Business
college
2
answers
2
votes
181k
views
Wilson Co. has three segments -- Tennis, Golf, and Fishing. The Tennis segment is currently producing 2,000 units annually. The units sell for $200 each. The cost of each unit Wilson produces is $110.
asked
Apr 25, 2022
Business
high-school
1
answer
1
vote
47.4k
views
What is the next step in this process? A. The bill is sent to a conference committee. B. The bill is sent to the Governor for approval. C. Two thirds of both houses need to support the bill. D. The bill
asked
Mar 16, 2022
Law
high-school
1
answer
2
votes
199k
views
Aquatic Equipment Corporation decided to switch from the LIFO method of costing inventories to the FIFO method at the beginning of 2009. The inventory as reported at the end of 2008 using LIFO would have
asked
Mar 3, 2022
Business
college
1
answer
2
votes
101k
views
A contractor crew can frame 3 house in a week. How long will it take them to frame 54 houses if they frame the same number each week?
asked
Feb 11, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
0
votes
145k
views
Once rock reaches a depth of about it may melt A. 500 m B. 50 km C. 750 km D. 1 km
asked
Jan 19, 2022
Biology
high-school
1
answer
23
votes
27.6k
views
Explain about the geographical environment of gandaki provience.
asked
Jan 12, 2022
English
college
1
answer
0
votes
83.7k
views
Convert 407 in base 8 to decimal
asked
Dec 27, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
193k
views
What word best describes the overall mood in house taken over
asked
Oct 19, 2021
English
high-school
1
answer
5
votes
156k
views
LO 3.1Define and explain contribution margin ratio.
asked
Oct 7, 2021
Business
college
1
answer
3
votes
172k
views
Giselle deposited $3500 into a savings account for which simple interest is calculated monthly. If her $3500 grew to $3514 after 1 month, what is the yearly interest rate on Giselle's account? O A. 0.4%
asked
Jun 12, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
131k
views
Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
asked
Jun 9, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
218k
views
Solve for X? 24=3x+3
asked
Mar 10, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
46.9k
views
Ayuda ¿10 y 12 son divisibles por?
asked
Feb 18, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
27.1k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org