menu
QAmmunity.org
Questions by Ninjanoel
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Ninjanoel
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ninjanoel
Filter
User Ninjanoel
Recent activity
All questions
All answers
elena spent $2.50 on pinnaple juice.pinnapple juice cost $0.10 per ounce. how many ounces of pinnaple juice did elena buy?
asked
Nov 12, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
147k
views
The theory of endosymbiosis is based onA.evidence from the fossil record B.the knowledge that chloroplasts and mitochondria resemble bacteria C.similarities between chloroplasts and other organelles in
asked
Feb 20, 2023
Biology
high-school
1
answer
3
votes
126k
views
Who can help me the Health class
asked
Feb 15, 2023
Health
college
2
answers
0
votes
70.4k
views
In 16-19, use the equations to compete the tables. (Picture provided)
asked
Aug 22, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
20.1k
views
If a = -9 and b= -4, what is the value of a + b? -5, 5, -13, 13.
asked
Jun 27, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
145k
views
ME AYUDAN?? ¨Carlos compró un automóvil nuevo por un valor de $39000. Cada año que pasa desde la compra el auto disminuye su valor en $1500. a) ¿Cuál es el valor del automóvil después de 30 años ¿Cómo
asked
Jun 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
30.5k
views
4 - 1 lb. of turkey costs $12.75. What is the price per pound of turkey?
asked
Jun 2, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
51.9k
views
Please help with #17 & #18 really struggling!
asked
Jun 2, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
18.4k
views
A research group is comparing the learning outcomes of students who are taught a lesson using four different teaching techniques. There are 75 students in the school who can participate in the experiment.
asked
May 3, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
226k
views
Triangle ABC is similar to triangle XY Z Find side a.
asked
Mar 25, 2022
Mathematics
college
1
answer
4
votes
235k
views
Why the leading and lagging strand of DNA synthesize through different mechanism?What factor determine these differences
asked
Jan 14, 2022
Biology
high-school
1
answer
0
votes
191k
views
Which equation is a point slope form equation for line AB? Oy+2 = -2(3-5) А Oy+6= -2(x - 1) Oy+1=-2 (3-6) Oy+5 = -2(3-2)
asked
Oct 28, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
162k
views
Tamara bought yarn for $39 and 2 pairs of knitting needles. Her total cost for the yarn and knitting needles was $69. Tamara writes an equation that represents the cost of each pair of knitting needles.
asked
Aug 10, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
3.1k
views
4.9 x 10^5 - 5.8 x 10^4
asked
Jun 11, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
91.5k
views
In supersonic flights, molecules break apart and react chemically. Which of the following safety features protects the plane? O A. A heat shield O B. A more aerodynamic design O C. An extra oxygen tank
asked
May 22, 2021
Chemistry
middle-school
2
answers
4
votes
103k
views
Plz answer this I need to do this today what is 948 divide by 244 plz answer!!!
asked
Mar 19, 2021
Mathematics
college
2
answers
5
votes
234k
views
How are Shakespeare’s characters examples of Elizabethan drama? Check all that apply.
asked
Mar 6, 2021
English
college
2
answers
1
vote
17.8k
views
How will you achieve all of your academic and personal goals for the week while still managing your online and offline
asked
Jan 19, 2021
English
high-school
1
answer
0
votes
156k
views
I need help with this question
asked
Jan 11, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
5.2k
views
What caused the bathyscaphe to stay underwater
asked
Nov 22, 2020
English
middle-school
1
answer
3
votes
121k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org