menu
QAmmunity.org
Recent activity by Ninjanoel
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Ninjanoel
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Ninjanoel
Filter
User Ninjanoel
Recent activity
All questions
All answers
elena spent $2.50 on pinnaple juice.pinnapple juice cost $0.10 per ounce. how many ounces of pinnaple juice did elena buy?
asked
Nov 12, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
147k
views
The main form of glucose repression in the lac operon is
answered
Nov 1, 2023
Biology
high-school
1
answer
127k
views
2: Who was the first state to secede (leave) the Union? How was this action viewed by Lincoln? 3: Who was Robert E. Lee? Why was he important during the Civil War? 4: Who was Ulysses S. Grant? Why was
answered
Sep 10, 2023
History
college
2
answers
139k
views
Naveen Borah is a maintenance worker, He earns $12.80 per hour for 40 hours and time and a half for overtime. He worked 48 hours last week. What is his pay for the week?
answered
Jun 8, 2023
Mathematics
college
1
answer
208k
views
In the following paragraph from The Giver by Lois Lowry, three sentence fragments have been added. Underline the incorrect sentences and then use the proper editing marks to correct the errors: Jonas rode
answered
Jun 6, 2023
Arts
middle-school
2
answers
227k
views
PLEASE HELP 100 POINTS
answered
Apr 27, 2023
Mathematics
college
2
answers
56.3k
views
The theory of endosymbiosis is based onA.evidence from the fossil record B.the knowledge that chloroplasts and mitochondria resemble bacteria C.similarities between chloroplasts and other organelles in
asked
Feb 20, 2023
Biology
high-school
1
answer
126k
views
Who can help me the Health class
asked
Feb 15, 2023
Health
college
2
answers
70.4k
views
I need the answer now. Which of the following values in the set below will make the equation 4x + 2 = 18 true? (Only input the number.) {0, 1, 2, 3, 4} (5 points)
answered
Dec 14, 2022
Mathematics
college
2
answers
99.8k
views
What does "b" represent in y=mf+b
answered
Dec 6, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
122k
views
True or false: chewing your food is the first step of digestion. o True O False
answered
Nov 5, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
190k
views
50 POINTS!!!! Which sentence reflects the central idea of the passage? Everywhere you look, advertisements tempt you to eat more junk food. It may be tasty, but junk food can be harmful to a person’s health.
answered
Oct 27, 2022
English
high-school
2
answers
206k
views
In 16-19, use the equations to compete the tables. (Picture provided)
asked
Aug 22, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
20.1k
views
Find the coordinates of the vertices of each figure after the given transformation. 1) translation: (x, y) = (1 + 1, y - 5) D(2.0), E(1.2), F(2.3). G(4,2) A) D(-1, 1), E(-2, 3), F(-1,4), G(1,3) B) D(-4,
answered
Aug 15, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
203k
views
If a = -9 and b= -4, what is the value of a + b? -5, 5, -13, 13.
asked
Jun 27, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
145k
views
ME AYUDAN?? ¨Carlos compró un automóvil nuevo por un valor de $39000. Cada año que pasa desde la compra el auto disminuye su valor en $1500. a) ¿Cuál es el valor del automóvil después de 30 años ¿Cómo
asked
Jun 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
30.5k
views
4 - 1 lb. of turkey costs $12.75. What is the price per pound of turkey?
asked
Jun 2, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
51.9k
views
Please help with #17 & #18 really struggling!
asked
Jun 2, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
18.4k
views
A research group is comparing the learning outcomes of students who are taught a lesson using four different teaching techniques. There are 75 students in the school who can participate in the experiment.
asked
May 3, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
226k
views
Triangle ABC is similar to triangle XY Z Find side a.
asked
Mar 25, 2022
Mathematics
college
1
answer
235k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org