menu
QAmmunity.org
Answers by Nick Gallimore
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Nick Gallimore
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Nick Gallimore
Filter
User Nick Gallimore
Recent activity
All questions
All answers
Are 27/4 and 32/3 equivalent fractions?
answered
Aug 3, 2023
Mathematics
college
6
votes
174k
views
Why might a consumer want to know the estimated yearly energy cost for operating an appliance?
answered
Jul 12, 2023
Business
college
14
votes
176k
views
Hey, I'm a senior in high school who just finished college apps. I'm taking 8 AP courses currently and so naturally, signed up for all 8 AP exams. I'm extremely stressed about them but I already indicated
answered
May 22, 2023
Advanced Placement (AP)
high-school
11
votes
156k
views
If the work is 160 J and the displacement is 4 m what is the force? W=Fd * A. 640 N O B. 40 N. C. 160 N D. 80 N
answered
Feb 2, 2023
Physics
high-school
9
votes
49.8k
views
The area of a rectangular pool is 5628 m^(2). If the width of the pool is 67m, what is its length?
answered
Dec 29, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
191k
views
PLZ PLZ PLZ ANSWER THIS!!!!!!!
answered
Nov 22, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
229k
views
Find the value of n Also can you explain how you got it?
answered
May 20, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
200k
views
Can somebody help me?
answered
Apr 25, 2022
Mathematics
college
2
votes
154k
views
On January 1, DogMart Company purchased a two-year liability insurance policy for $32400 cash. The purchase was recorded to Prepaid Insurance. How much would be the January 31 amount recorded to expense
answered
Mar 10, 2022
Business
college
5
votes
97.3k
views
Ironclad means: A.inflexibly entrenched and unchangeable B.in a slow, leisurely, or prolonged way C.for the purpose of attack rather than defense D.caused by an irrational motive for repetitive actions
answered
Dec 21, 2021
History
high-school
2
votes
34.9k
views
Kristin paid $18.60 for 3 pounds of candy. What is the cost per pound of candy? Explain your answer. How many pounds of candy would be for $1? Explain your answer.
answered
Oct 26, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
196k
views
Match the database function to its purpose finds the largest number in a database that matches conditions DCOUNT DMIN adds the numbers in a field of records in a database that matches conditions finds
answered
Sep 23, 2021
Computers and Technology
high-school
4
votes
114k
views
Read the quote below and imagine that it was not from Aristotle but from a member on a jury. What do you believe is the meaning of this quote. Please submit your answer in the text entry box. Don't forget
answered
Sep 21, 2021
Law
middle-school
3
votes
205k
views
At Winfield University, the student population is growing quickly. The university has two existing square student parking lots on Green Street and Vine Street. As the figure shows, Green Street and Vine
answered
Aug 27, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
145k
views
Which of these sentences is correctly punctuated? "Maybe we can earn some money," Tim suggested. "Maybe, we can earn some money," Tim suggested. "Maybe we can earn some money" Tim suggested. "Maybe we
answered
Aug 17, 2021
English
college
2
votes
110k
views
Why did so many veterans choose to enter or return to college after the war?
answered
Jul 10, 2021
History
middle-school
6
votes
44.2k
views
Differentiating a Logarithmic Function in Exercise, find the derivative of the function. See Examples 1, 2, 3, and 4. y = (ln x2)2
answered
Jul 8, 2021
Mathematics
college
3
votes
123k
views
This is 100 points if you answer this
answered
Mar 14, 2021
Mathematics
college
2
votes
103k
views
A spinner has six sections of equal shape and size. Each section is either black or white. The table shows the result of an experiment when the spinner was spun 90 times: Result of Spin Black White Number
answered
Feb 22, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
158k
views
Which food pairing provides the least complete protein? A. peas and carrots B. beef and chicken C. dried beans and rice D. yogurt and flax seeds
answered
Dec 29, 2020
Health
middle-school
4
votes
218k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org