196k views
5 votes
Kristin paid $18.60 for 3 pounds of candy.

What is the cost per pound of candy? Explain your answer.


How many pounds of candy would be for $1? Explain your answer.

User Green Cell
by
5.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$6.20 is the cost of candy per pound.

5/31 lbs of candy would be for $1.

Explanation:

User Nick Gallimore
by
5.2k points