menu
QAmmunity.org
Answers by NewKidOnTheBlock
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by NewKidOnTheBlock
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by NewKidOnTheBlock
Filter
User NewKidOnTheBlock
Recent activity
All questions
All answers
QUICK I NEED HELP PLEASE ____ was the culture of the east coast city-states and is one of the official Kenyan languages. (a)Ugandan (b)Russian (c)Swahili (d)Nairobi
answered
Nov 20, 2023
History
middle-school
3
votes
99.2k
views
Can someone plz help me? :(
answered
Aug 26, 2023
History
high-school
6
votes
27.7k
views
And also this q plsss the deadline is tmrw i have no time
answered
Jun 12, 2023
Mathematics
college
13
votes
26.0k
views
Which best describes a scientist who solves a new problem using something already learned?
answered
May 15, 2023
English
high-school
8
votes
142k
views
I need help with 23-26 help please
answered
May 7, 2023
Mathematics
college
2
votes
128k
views
The graph used Is below ill attach a picture of the question and options after
answered
Mar 28, 2023
Mathematics
college
5
votes
74.7k
views
20. What are the metals in the center of the periodic table referred to as?
answered
Mar 14, 2023
Chemistry
high-school
7
votes
70.6k
views
The change of state from a to a liquid
answered
Feb 7, 2023
Social Studies
college
5
votes
167k
views
Lollllll I need help !
answered
Oct 13, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
56.9k
views
What is 13,000,000,000,000,000,000,000,000 in word form?
answered
Aug 28, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
84.7k
views
Time = distance/speed Distance Average x Time speed a) A horse runs at an average speed of 15km/hour for 30km. How long does this take the horse? b) A fish swims 30 metres, swimming at an average speed
answered
Jun 14, 2022
Biology
college
1
vote
221k
views
In "gastrulation" cells begin to differentiate. They form different types of tissues so they can accomplish different purposes in the body. True or False?
answered
May 17, 2022
Biology
high-school
10
votes
224k
views
4.) The graph below shows that the cost of bananas depends on the number of pounds purchased. What is the unit rate of the bananas? A $5.00 per pound B $1.25 per pound C $1.00 per pound D$0.80 per pound
answered
Apr 6, 2022
Mathematics
college
5
votes
68.3k
views
If j ll k which could be one of the angle measures A.25 B.37 C.60 D.84
answered
Mar 3, 2022
Mathematics
college
3
votes
99.7k
views
Which phrases representing the idea of freedom connect the poem to the autobiography?
answered
Feb 26, 2022
English
high-school
4
votes
116k
views
Help plzz will mark brainleast
answered
Jan 19, 2022
Mathematics
college
7
votes
94.1k
views
Answer my question please
answered
Dec 19, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
85.6k
views
The blades on a fan rotate at 750 revolutions per minute and have a diameter of 16 inches. Find the angular velocity of a fan blade and the linear speed of a point on the tip of the fan blade. Use 3.1416
answered
Nov 2, 2021
Physics
high-school
2
votes
111k
views
200 is 10 times as much as 20 true
answered
Oct 19, 2021
Mathematics
college
6
votes
127k
views
A rifle is used during the biathlon event in the Olympics. The rifle has a mass of 3 kg and the bullet has a mass of 0.015 kg. After it is shot, the bullet travels at a speed of 450 m/s. What is the total
answered
Oct 1, 2021
Physics
high-school
5
votes
107k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org