menu
Qammunity
Answers by Naveen Dennis
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Naveen Dennis
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Naveen Dennis
Filter
User Naveen Dennis
Recent activity
All questions
All answers
Can someone explain he quote “May the flowers remind us why the rain was necessary “
answered
Jan 18, 2022
English
high-school
0
votes
127k
views
Johanna wants to start saving for a vacation and plans to put four annual deposits of $1200 each into an account earning 5 percent, compounded annually. How much will she have in her account in four years
answered
Dec 1, 2021
Business
college
3
votes
141k
views
Help! i don't understand :/
answered
Sep 15, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
106k
views
Jim bought 4 apples. Hank bought four times as many as Jim. How many apples did they buy total? A) 16 B) 18 C) 20 D) 24
answered
Sep 11, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
81.4k
views
Find the length of the segment connecting (8,10) and (9,3). Round your answer to the nearest tenth.
answered
Aug 8, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
91.1k
views
How does the quantity of data breaches attributed to hacking compare to those attributed to other types of incidents?
answered
Jul 19, 2021
Business
high-school
3
votes
98.9k
views
Read the excerpt from Abraham Lincoln’s Gettysburg Address. But, in a larger sense, we cannot dedicate—we cannot consecrate—we cannot hallow this ground. The brave men, living and dead, who struggled here
answered
Jul 19, 2021
English
high-school
0
votes
143k
views
Shelly pays $22.75 for 3.5 yards of fabric. What is the price per yard of fabric?
answered
May 10, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
227k
views
Maria's monthly income is $2,000. The table displays the different categories in Maria's monthly budget and the amount of money she spends in each category.
answered
Apr 21, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
214k
views
Which two characteristics are important for soil or land that is used for farming?
answered
Mar 7, 2021
Biology
high-school
0
votes
89.4k
views
In conducting developmental research, observation is a key technique. Recording people's behavior as it takes place, in a natural environment, is which type of observation? a. naturalisticb. structuredc.
answered
Mar 4, 2021
Social Studies
high-school
5
votes
181k
views
"Dave noticed a pattern at the annual budgeting session of his company. Mid-level managers were asking for unrealistically high budgets while top management was attempting to limit budgets under last year’s
answered
Oct 29, 2020
Business
high-school
1
vote
89.7k
views
Julie is the CEO of a leading yet mature company in the automotive industry. Her company's sales growth has been steadily declining the past few years. To stimulate growth, Julie may have to: _________
answered
Jul 20, 2020
Business
high-school
4
votes
12.1k
views
A case of 24 pairs of the same kind of sport shoes cost a little more than 800 explain whether 28 per pair with tax included a good estimate of the price
answered
Jun 8, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
138k
views
I know this is long but help me please it’s so important!!
answered
May 10, 2020
History
middle-school
2
votes
10.5k
views
when p is multiplied by 585, the product 585p is a perfect square. find the smallest value of p, where p>0
answered
Oct 28, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
117k
views
Which of the following ideas did Johannes Kepler propose? A) Newton’s first law B) law of equal areas C) law of universal gravitation D) law and equal and opposite forces
answered
Aug 28, 2019
Biology
high-school
2
votes
231k
views
Have no clue with these 2 please help!!
answered
Jul 15, 2019
Mathematics
high-school
0
votes
184k
views
Everything about a restaurant should serve to complement its brand. A) true B) false
answered
Jan 25, 2019
Biology
high-school
2
votes
3.4k
views
Marianne has been collecting donations for her biscuit stall at the school summer fayre. There are some luxury gift tins of biscuits to be sold at £5 each, normal packets at £1 each, and mini- packs of
answered
Jan 19, 2019
Mathematics
college
6
votes
196k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity