227k views
2 votes
Shelly pays $22.75 for 3.5 yards of fabric. What is the price per yard of fabric?

2 Answers

2 votes
$6.5 per yard of fabric
User Naveen Dennis
by
4.8k points
6 votes

Answer:

Price per yard is $6,5

Explanation:

22.75/3.5 = 6,5

User Jeff Garrett
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.