menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Shelly pays $22.75 for 3.5 yards of fabric. What is the price per yard of fabric?
asked
May 8, 2021
227k
views
2
votes
Shelly pays $22.75 for 3.5 yards of fabric. What is the price per yard of fabric?
Mathematics
high-school
Chetan Mahajan
asked
by
Chetan Mahajan
5.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
$6.5 per yard of fabric
Naveen Dennis
answered
May 10, 2021
by
Naveen Dennis
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Answer:
Price per yard is $6,5
Explanation:
22.75/3.5 = 6,5
Jeff Garrett
answered
May 13, 2021
by
Jeff Garrett
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.4m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org