menu
QAmmunity.org
Answers by Mpuncel
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Mpuncel
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Mpuncel
Filter
User Mpuncel
Recent activity
All questions
All answers
Which lobe of the brain is responsible for decision making and personality? OA. Temporal OB. Frontal OC. Occipital D. Parietal
answered
Dec 15, 2024
Biology
college
2
votes
58.8k
views
FREEEEEEEEEEEEE I have cities, but no houses. I have mountains, but no trees. I have water, but no fish. What am I? _________________________________________________________________ it's alittle hard
answered
Nov 13, 2024
Arts
high-school
4
votes
160k
views
You invest $1,686.00 at the beginning of every year and your friend invests $1,686.00 at the end of every year. If you both earn an annual rate of return of 6.72%, how much more money will you have after
answered
Mar 28, 2024
Business
high-school
2
votes
188k
views
20 people can weave a 90m2 carpet in 6 days If 13 people work for 4 days and 8 people work for 10 days, how much carpet could they weave in total?
answered
Aug 30, 2023
Mathematics
high-school
10
votes
76.0k
views
which values are solutions to the inequality below. check all that apply. x^2<81 49A. 6B.9C.7D.11E.4
answered
Aug 24, 2023
Mathematics
college
1
vote
212k
views
As a steel beam is winched up to the top floor of a new building, the mechanical energy is being converted into what?Light energyKinetic energyThermal energyPotential energy
answered
Jul 17, 2023
Physics
college
0
votes
142k
views
Do you think the media has a responsibility to teach young boys how to become men?
answered
Feb 12, 2023
Business
college
12
votes
106k
views
Find the value of X for these twi
answered
Jan 7, 2023
Mathematics
high-school
12
votes
185k
views
Which statement is a theme from "Baseball Bullyā€¯? 199
answered
Nov 8, 2022
English
college
3
votes
94.4k
views
X^3-x^2=30 what are both x's
answered
Sep 2, 2022
Mathematics
college
4
votes
46.0k
views
It costs $7.45 for 2.5 pounds of round steak. What is the unit rate? A.$9.95 per pound B.$18.63 per pound C.$2.50 per pound D.$2.98 per pound
answered
Jun 16, 2022
Mathematics
college
5
votes
187k
views
9) Closed form poetry follows a specific pattern for the meter and rhyme scheme, while _____ form poetry does not.
answered
Apr 23, 2022
English
college
5
votes
166k
views
What line do i put them on
answered
Apr 9, 2022
Arts
middle-school
6
votes
201k
views
Find the area of the shape shown below.
answered
Apr 3, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
228k
views
Fill in the blank in the following sentence with the appropriate phrase below. Ce voyage est ______ experience de ma vie. Tout etait horrible! A. la pire B. la meilleure C. bonne D. mieux
answered
Mar 29, 2022
French
high-school
2
votes
145k
views
The radius of a circle is 10 cm. What is the approximate area of the circle? What is the exact area of the circle? Show your work.
answered
Jan 19, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
143k
views
As America moved toward revolution, colonial americans saw improvement in a. social equality and liberty at all levels b. social equality with the exception of northern mercantilism c. social equality
answered
Jan 14, 2022
History
high-school
0
votes
1.9k
views
Which graph has a domain of all real numbers?
answered
Dec 12, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
106k
views
Hi there, I am looking for information about how to use Up,Off,Out,Down,and away and phrase verbs please like Call up or even Cleaning up like those verbs please help to explain how can i use and where
answered
Nov 24, 2021
English
high-school
5
votes
159k
views
In Frankenstein, do you think the frame story format (the story inside the story) is helpful or distracting? Explain your answer.
answered
Oct 30, 2021
English
high-school
1
vote
96.2k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.2m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org