187k views
2 votes
It costs $7.45 for 2.5 pounds of round steak. What is the unit rate?

A.$9.95 per pound
B.$18.63 per pound
C.$2.50 per pound
D.$2.98 per pound

User Nio
by
6.2k points

2 Answers

4 votes
Answer is D
I’m 100% sure it is
User Jason Pather
by
6.1k points
5 votes

Answer:

D.

Explanation:

Since the unit rate is in dollars per pound, we divide the cost (in dollars) by the weight (in pounds.)

($7.45)/(2.5 lb) = $2.98 per pound

Answer: D.

User Mpuncel
by
6.4k points