menu
QAmmunity.org
Recent activity by Mikejohnstn
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Mikejohnstn
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Mikejohnstn
Filter
User Mikejohnstn
Recent activity
All questions
All answers
Which of the following numbers is irrational? Select all that apply.
answered
Dec 11, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
4.6k
views
How were african american voting rights restricted in the late 1800s and 1900s?.
answered
Nov 17, 2023
History
high-school
1
answer
87.8k
views
Back wth another question.. Selena and Tracey play on a softball team.Selena has 8 hits out of 20 times at bat and Tracey has 6 hits out of 16 times at bat. Based on their last performance what is the
answered
Oct 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
205k
views
Which of the following choices is the y-intercept of the equation -3x - 2y = 10? 3 -3 5 -5
asked
Sep 19, 2023
Mathematics
college
1
answer
224k
views
Solve for x and graph the solution on the number line below. 4x−2≤−26 or−6<4x−2
asked
Sep 15, 2023
Mathematics
college
1
answer
114k
views
What must be the same on each side of a chemical equation, because of the law of conservation of matter? A. The number of molecules of each compound B. The total number of molecules C. The number of atoms
answered
Jul 28, 2023
Physics
high-school
1
answer
195k
views
Sophie has 60 pencils. The ratio of sharpened pencils to blunt pencils is 4:1 How many sharpened pencils does Sophie have?
asked
Jul 3, 2023
Mathematics
college
2
answers
104k
views
Solve the equation and show the process 2 + 2 x 45/5
answered
May 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
172k
views
Need the answer for number 3 please!!!!
asked
May 14, 2023
Mathematics
college
2
answers
16.6k
views
Completa estas invitaciones con las palabras invito, apetece, vamos y planes. Después, escribe una disculpa diferente para cada persona. 1.- ¿Tienes para esta tarde? 2. —Te a comer. 1 3. -¿Te ir a nadar?
asked
Dec 14, 2022
Spanish
high-school
1
answer
174k
views
What's another way to write -10?
answered
Dec 7, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
132k
views
4 pounds of oranges costs $ 12 . What is the unit price per pound?
answered
Nov 22, 2022
Mathematics
college
2
answers
148k
views
It costs $35 per hour to rent a boat at the lake. You also need to pay a $25 fee for safety equipment. You have $200. For how long can you rent the boat? CLEAR CHECK 6.6 hours 5 hours 313 hours 8 hours
answered
Nov 7, 2022
Mathematics
college
1
answer
168k
views
A rescue helicopter is hovering over a person whose boat has sunk. One of the rescuers throws a life preserver straight down to the victim with an initial velocity of 2.12 m/s and observes that it takes
asked
Aug 28, 2022
Physics
college
1
answer
129k
views
Help please it’s due today.
answered
Aug 12, 2022
Spanish
high-school
2
answers
191k
views
The attendance at the 1st Coachella was 150,000 people. The attendance increased by a factor of 1.08 each year. How many people attended the festival in the 7th year?
answered
Jul 21, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
16.7k
views
Kim has $260 in her checking account. She deposits $39. Then she writes a check for $58. How much is left in Kim's account?
asked
Jun 20, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
115k
views
Which level of organization includes all the other levels of organization?
answered
Jun 8, 2022
Biology
college
2
answers
147k
views
What is the volume of 2.0 mol CO2 at STP?
asked
May 13, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
89.6k
views
Help me please and thank you
answered
Apr 30, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
88.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org