menu
QAmmunity.org
Answers by MicroMan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by MicroMan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by MicroMan
Filter
User MicroMan
Recent activity
All questions
All answers
A.) 18 B.) 20 C.) 24 D.) 25
answered
Dec 12, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
188k
views
9 x -5= help!!! I am stuck
answered
Nov 27, 2021
Mathematics
college
3
votes
57.2k
views
Branlist x5555555555555
answered
Oct 30, 2021
Arts
college
1
vote
129k
views
How did Woodrow Wilson's Clayton Antitrust Act add upon Roosevelt's Sherman Antitrust Act?
answered
Oct 28, 2021
History
college
1
vote
67.0k
views
Jeannie read an article in a health and fitness magazine. This is the first paragraph. You hear every day that it is important to eat right and exercise. But what does that mean? In short, eating right
answered
Oct 7, 2021
English
college
6
votes
143k
views
A winery is supplied with crushed grapes once a week. If its weekly volume of sales in thousands of gallons is a random variable with probability density function f (t) = {5 (1 -t)^4 0 < t < 1 0 otherwise what must the capacity of the tank be so that the probability of the supply being exhausted in a given week is 0.01?
answered
Aug 30, 2021
Mathematics
college
6
votes
101k
views
Select the correct answer. Using refusal skills involves taking all of the following steps EXCEPT: A. State your position simply but firmly. B. Back up your words with your actions. C. If nessessary, be
answered
Aug 6, 2021
Health
college
3
votes
129k
views
Jennifer is shopping with her Mother . They pay $2 per pound for tomato’s at the vegetable stand
answered
Jul 26, 2021
Mathematics
college
2
votes
21.2k
views
Solve: X/4=6 Can you please assist?
answered
Jun 19, 2021
Mathematics
college
5
votes
126k
views
What is seawater???????????????
answered
Jun 14, 2021
Physics
middle-school
3
votes
173k
views
The Nile River Delta would best be described as a ________ region. 1. Formal 2. Functional 3. Perceptual
answered
Apr 29, 2021
Geography
college
6
votes
69.2k
views
What is the measure of each interior angle of a regular 15-gon?
answered
Jan 19, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
196k
views
Jenna bought 5 pounds of apples for $6.85. What is the unit price per pound apples
answered
Dec 24, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
41.9k
views
At a check cashing store, it costs about...................?
answered
Dec 13, 2020
History
middle-school
6
votes
145k
views
Which of the following illustrates rights covered by the bill of rights? Select all that apply. The Supreme Court is considered the highest court in the county. A scout troop takes lessons and is tested
answered
Sep 18, 2020
History
middle-school
5
votes
95.0k
views
La inquisición española: comenzó en España en 1478 Se estableció para crear una unidad religiosa torturar era común el Palacio de la Inquisición fue construido en Cartagena en 1610 Se creó para evitar
answered
Aug 9, 2020
Spanish
high-school
1
vote
223k
views
What was the main purpose of Ellis Island? A. To assimilate new immigrants B. To find new immigrants jobs C. To examine and process newly arrived US immigrants D. To help new immigrants find their families
answered
Jan 12, 2020
History
middle-school
2
votes
16.9k
views
What else besides slavery was abolished by the 13th amendment
answered
Apr 6, 2019
Social Studies
college
5
votes
30.5k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org