41.9k views
3 votes
Jenna bought 5 pounds of apples for $6.85. What is the unit price per pound apples

User APriya
by
5.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

1.37

Explanation:

In this equation your going to have to use simple division.

Your going to need to divide 6.85 and 5

You will get the answer 1.37 from that.

That is how much 1 pound of apples costs

User Daniel Jackson
by
5.1k points
4 votes

Answer:1.37

Explanation:

5lbs=6.85$

5lbs/5=6.85/5

1lbs=1.37

User MicroMan
by
5.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.